Telefon: (0216) 4454770

Baleye Başlarken Dikkat Edilmesi Gerekenler -Baleye Başlama Rehberi

Sağlığınız: En önemlisi sağlıklı olmaktır. Bacak veya kollarınızda, be­linizde ağrı veya başka bir sorun varsa, bir ameliyat geçirdiyseniz mutlaka önce doktorunuzdan bale yapmak için izin almalısınız. Grip, nezle, ishal veya ateşli; olduğunuzda derse katılmamalısınız.

Bale Kursunuz/Okulunuz: Katıldığınız kursun özelliklerine de bakmalısı­nız. Kursta kimler öğretiyor, baş hocanın ve diğer hocaların bale ka­riyeri nedir, mevcut öğrencilerin düzeyi nedir, balede ne kadar ilerle­mişlerdir, sene sonu temsili hangi düzeydedir, öğrenip ona göre seç­menizde yarar var. Hatta ders yapılan salonlar bale için özel yapılmış mıdır, soyunma odaları temiz midir, bunlara bile bakmak gitmeyi dü­şündüğünüz kursun titizliği hakkında fikir verebilir.

Bale Giysileri Nelerdir?

Bale Mayosu: Bale, rahat dans etmenizi sağlayacak ve çok terlemenizi engelleyecek özel bir mayo (leotard) yapılır. Kendinizi içinde çok güzel ve zarif hissedeceksiniz. Erkek dansçılar ise tayt giyerler. Dersin başında bacak kaslarınızın sıcak tutmak için yün tozluk veya tayt da giyebilir ve ısınınca-terleyince çıkarabilirsiniz. Temsillerde ise esas bale kıyafe­ti olarak bildiğiniz güzel tütü giyilir. Temsil edilecek eserin konusuna göre başka elbiseler de giyilebilir.

Bale ayakkabısı: Balede giyilen ayakkabılar özeldir. Bale derslerinde düz bale patiği (flat shoe: flet şu) giyilir. Kız öğrenciler ve balerinler hem patik hem de parmak ucuna çıkabilmelerini sağlayan point ayakkabısı (point shoe: point şu) kullanırlar. Point ayakkabılarının nasıl giyileceğine bağcıklarının nasıl bağlanacağı da öğrenilmelidir, yoksa ayaklarda yaralanmalar olabilir ve dans sırasında bağcıklar açılıp ayağa takılabilir ve düşmeye yol açabilir.

 

Balede Saçlar Nasıl Olmalıdır?

Kızların  saçları arkadan toplanmalı ve dans sırasında önünüze gelmesi önlenmelidir. Uzun olanların topuz yapması tercih edilir.

Aksesuarlar: Ders sırasında kolye ve küpe takılmamalıdır. Bun­lar dans sırasında arkadaşınızın eline ya da elbisesine takılırsa canınızı acıtabilir.

Yemek, içmek ve tuvalete gitmek: Dersten önce çok ağır bir ye­mek yenmemeli ama çok aç da olunmamalıdır. Tuvalete de ders ön­cesinde gidilmelidir. Egzersizle vücudun kaybettiği suyu yerine koy­mak sağlık açısından önemli olduğu için ders arasında az, sonunda bol miktarda su içmek gereklidir.

Bale salonu: Bale yapılan yer çok özeldir, tutunmak için barlar olmalıdır. Kendinizi, vücudunuzu, hareket­lerinizi kontrol edebilmeniz için aynalar bulunur. Bir bale dansçısının kendisini beğenmesi çok önemlidir. Ayna kendine bakıp, hareketi­ni veya pozisyonunu düzeltip, kendinden memnun kalmak, beğen­mek için de gereklidir. Hareketleri iyice ve doğru olarak öğrendikten sonra aynaya ihtiyaç azalır, çünkü ayna dansçının aklında yer edinir; dansçı nasıl yaptığını aynaya bakmadan da görebilir hâle gelir.

Zemin de özeldir; zıplamayı kolaylaştırıcı tahta parke veya özel bir malzeme ile örtülmüş ve dümdüz olmalıdır. Yoksa dans ederken takıIıp düşebilirsiniz. Bale her yerde yapılamaz. Zemin özel muşambadan yapılmış ise dans sırasında kayıp düşmezsiniz. Ama sahnede özellikle point pabuçlarının kaymaması için reçine sürmek gerekebilir.

Balede Disiplin: Derse zamanında ve kendini hazırlayarak gelmek, ders sırasında gereksiz konuşmamak, gülmemek, sanata ve diğer kişilere saygılı zarif bir İnsan olduğunuzu gösterir. Dersleri kaçırmazsanız ve kendinizi vererek çalışırsanız çok kolayca ilerlersiniz. Bir derse bile gidemediğinizde üzülüyorsanız siz iyi bir dansçı olacaksınız demektir.

Balede Müzik: Müzik, balenin olmazsa olmazlarından biridir. Zaten bale müzikle uyum içinde yapılan bir danstır. Derste ya piyano ile ya da CD ile müzik çalınır. Ama temsilde, sahnelenecek eser için özel olarak bestelenmiş müzik kullanılır.

Ders sonrası: Terli kıyafetler çıkarılmalı ve hemen duş alınmalıdır. Yoksa ders sırasında ısınmış olan kaslar aniden soğur ve sonra çok ağrır.

Temsil: Balenin en güzel yanlarından birisi sahneye çıkmak ve bir temsilde dans etmektir.

Son yazılar

 • Müzikte Pratik Ve Kulaktan Çalma önerileri
  Müzikte Pratik Ve Kulaktan Çalma
  Hayatın her alanlarında olduğu gibi müzikte de pratiğin önemi çok büyüktür. Sanatın bir dalı olan müzik alanında bunun önemi daha da büyüktür. Bilindiği gibi genel eğitimin bazı alanlarında kopya çekilebilinir, senin yapacağın işi başkasından yapmasını...
  Devamı
 • Piyanoda 4 elle calma
  Piyanoda Dört El Nasıl Çalalım
  Piyano belki de iki kişi tarafından çalınan tek müzik enstrumanıdır, üstelik bir-bir ardına sırayla değil iki kişi aynı anda çalmakta. Geçmiş yüzyılların büyük bestekarları  iki kişi tarafından çalınan müzik eserlerini boşuna yazmamışlardır. Eğer siz iki...
  Devamı
 • solist ve piyanist
  Piyanoda Eşlik Etme Sanatı
  Piyano oldukça çok yönlü bir enstrumandır. Piyanistlerin hem solist olabildiklerine hem de küçük caz gurubundan semfoni orkestrasına kadar farklı müzik topluluklarında müzisyen olarak yer aldıklarına  siz de dikkat etmişinizdir. Fakat ev ortamlarında piyanistler daha fazla...
  Devamı
 • Piyanoyu efektif çalma yöntemleri
  Piyano Çalmayı Öğrenmenin Efektif Yöntemleri
  Piyano sesi herkesin hoşuna gitmekte, fakat konu piyano çalmayı öğrenmek olduğunda çoğu kişi piyano çalışmak için günde iki üç saat zaman ayırmaya istek ve imkanlarının olmadığı argümanını öne sürerek vazgeçmekteler. Ancak piyano çalmayı öğrenmeniz için...
  Devamı
 • Piyano derslerine tekrar başlama
  Piyano Çalma Becerimizi Tekrar Nasıl Kazanalım
  Bir zamanlar piyano kursuna gidiyordunuz. Piyano çalmayı da bir yere kadar öğrenmiştiniz. Fakat kursa gitmek sizi sevindirmiyor, Içinizde güzel duygular yaratmıyor. Derslerde deyim yerindeyse “işkence” gibi geçiyordu. Ve işte birkaç yıl sonar sıkça içinizde müzük...
  Devamı
 • Pıyano sahne korkusu
  Konser Öncesi Korku
  «Evet ! Ben artık yapabiliyorum! Ben piyano çalabiliyorum! Bu o kadar güzel birşey ki! » – çığlıkları atmıştım ilk parçayı çalmayı öğrendiğimde. «Başkalarının da  benim ne kadar güzel çaldığımı dinlemelerini nasıl da isterdim. Ben onlara...
  Devamı
 • Piyano pedalları
  Piyano Pedallarının Fonksiyonu – Dört Pedallı Piyanolar
  İlk zamanlarda piyanoda pedallar bulunmamaktaydı. Bunu büyük bestecilerin (Wolfgang Amadeus Mozartt, Joseph Haydn v.s.) piyano başındaki resimlerinde kolaylıkla görebilirsiniz. Eğer pedalların olmaması dahiyane eserlerin yaratılmasına ve icra edilmesine engel değildiyse bugün neden pedallara ihtiyaç duyulmakta?  ...
  Devamı