Telefon: (0216) 4454770

Gitar Eğitimi İçin Nasıl Gitar Seçmeliyiz

Gitar eğitimi için en uygun gitarı seçmenizi kolaylaştırmak amacıyla aşağıda yaygın olan gitar çeşitlerini kısaca belirtmekteyiz.

Akustik gitar – akustik rezonatör’den imal edilmiş gövdeden ses çıkaran müzik aletidir. Altı telli akustik gitarlar iki çeşittir : klasik şekilli akustik gitar ( jumbo kasa akustik gitar) ve normal klasik gitar. Altı telli klasik şekilli gitarın oldukça geniş sapı ve hacimli gövdesi vardır. Klasik gitarın telleri sentetik veya metal tel olabilir. Altı telli klasik gitar parmak dokunuşlarıyla veya özel plastik parça ( pena ) ile çalınır.

Altı telli normal klasik gitar jumbo klasik gitara kıyasla sapı daha dar ve uzun olan gitardır. Normal klasik gitarın telleri çoğunlukla metal tellerdir, fakat naylon tel de kullanılabilir. Jumbo klasik gitarda olduğu gibi ses parmakla veya özel plastik parça (pena) ile çıkartılır. Yedi telli gitardan farkı öncelikle tel sayısındadır, buna bağlı olarak da yedi telli gitarın sapı daha geniştir ve daha alçak tonları olmaya imkan vermektedir. Yedi telli gitar sıklıkla rus romansları çalınır. Fakat gitarın sapı daha geniş olduğundan bazı gitar çalma yöntemleri zorlaşmaktadır. Altı telli gitar daha üniversal enstrüman olup eski dönem müziklerde günümüz müziğine, klasik müzikten halk müziğine her çeşit ve her tarzda müzik çalmaya elverişlidir. Okulumuzda çocuk ve yetişkinlere altı telli klasik gitarda ders verilmektedir.

Elektrogitar (yekpare gövdeli ) – sapı dardır ve metal tel kullanılır, nadiren de naylon tel kullanılır ( belirli ses efektleri elde edilmesi için ). Elektrogitarın gövdesinin akustik gitardan gövdesinden farklı olarak rezönans özelliği yoktur. Bu nedenden dolayı gitarı amfiye ( ses yükseltici ) bağlanması gerekmekte, aksi takdirde ses çok zayıf çıkmakta. Bu nedenden dolayı çıkan ses sadece elektrogitarın kendisine ve üzerindeki elektronik aksama bağlı değil, ses sistemindeki tüm ünitelere ( amfi, hoparlör v.s.) bağlıdır.

Yarı akustik gitar – yarı akustik gitar dar ve içi boş gövdeli elektrogitardır. Bu yapıdan dolayı yarı akustik gitarın sesi spesifik caz – bluz “ rengi “ kazanmaktadır.

Bazı müzisyenlere göre klasik gitara kıyasla elektrogitar daha üniversal alettir, çünkü elektrogitarda farklı müzik stil ve olanlarına has sesler elde edilebilinir. Aynı zamanda akustik gitara göre elektrogitarın sapı daha dar olduğundan akor pozisyonları daha kolay öğretilmekte. Başka bir görüşe göre ise eğitime klasik gitarla başlanması gerekmekte çünkü sesi natürel, doğaldır. Bunun dışında klasik gitarı istediğiniz yerde çalabilirsiniz, elektrogitar çalmanız için ilave donanım ve elektrik gerekmekte. Bu da demektir ki akustik gitar daha üniversal enstrümandır.

Gördüğünüz gibi her türün artıları var, bundan dolayı gitar seçiminde hangi müzik stili size daha yakın olduğunu göz önünde bulundurmanız gerekmekte. Unutmayınız , ki eğitiminize elektrogitarla başlamanız için yalnız elektrogitar almanız yetmez, ilave olarak gereken tüm ses sistemini almanız gerekmekte. Akustik gitarla eğitime başlamanız için sadece enstrümanı edinmeniz yeterli olmaktadır. İlk birkaç ders için kendi gitarınız olmasa da öğretmenin gitarı ile ders alabilirsiniz, fakat daha sonra verilen dersler üzerinde çalışmanız ve alışkanlıkları pekiştirmek için kendi gitarınız olması gerekir.

Bas  gitar   –  öncelikle gitar eğitimine bu tür gitar ile başlanmamasını belirtmemiz gerekmekte. Bas gitar çalma yöntemlerini temel gitar yöntemlerini klasik gitar veya elektrogitarda öğrendikten sonra öğrenilmesi gerekmekte. Birkaç bas gitar çeşitleri mevcuttur : – perdeli, perdesiz ve yarıakustik gitarlar.

Bas gitarların büyük çoğunluğu aşağıdaki iki türe aittir :  Precision Jazz Bass . Bu iki çeşit arasındaki fark gitar üzerindeki elektronik aksamın ( ses alıcılarının ) farklılığından kaynaklanmaktadır.

Perdesiz  bas gitarın   sapında perde yoktur. Perdelerin olmaması ses’ te daha ince nüansların elde edilmesini sağlamaktadır ( çeyrek ve daha düşük tonlar ). Perdeli bas gitarda ise yarım tondan daha küçük aralıklarla çalmak mümkün olmuyor. Perdesiz bas gitarın sesi kontrbas sesini hatırlatmakta. Perdesiz bas gitar çalma yöntemleri perdeli gitar yöntemlerinden farklıdır.

Müzik pratiğinde en sık kullanılan tür 4 telli bas- gitardır, bununla birlikte tel sayısı daha fazla ( 5, 6 ve hatta 12 )  olan çeşitler de mevcuttur. Her şeye rağmen bas – gitar eğitiminde klasik tip bas gitar  – dört telli üniversal caz – bas  gitar kullanılmasına değer.

Son yazılar

 • Müzikte Pratik Ve Kulaktan Çalma önerileri
  Müzikte Pratik Ve Kulaktan Çalma
  Hayatın her alanlarında olduğu gibi müzikte de pratiğin önemi çok büyüktür. Sanatın bir dalı olan müzik alanında bunun önemi daha da büyüktür. Bilindiği gibi genel eğitimin bazı alanlarında kopya çekilebilinir, senin yapacağın işi başkasından yapmasını...
  Devamı
 • Piyanoda 4 elle calma
  Piyanoda Dört El Nasıl Çalalım
  Piyano belki de iki kişi tarafından çalınan tek müzik enstrumanıdır, üstelik bir-bir ardına sırayla değil iki kişi aynı anda çalmakta. Geçmiş yüzyılların büyük bestekarları  iki kişi tarafından çalınan müzik eserlerini boşuna yazmamışlardır. Eğer siz iki...
  Devamı
 • solist ve piyanist
  Piyanoda Eşlik Etme Sanatı
  Piyano oldukça çok yönlü bir enstrumandır. Piyanistlerin hem solist olabildiklerine hem de küçük caz gurubundan semfoni orkestrasına kadar farklı müzik topluluklarında müzisyen olarak yer aldıklarına  siz de dikkat etmişinizdir. Fakat ev ortamlarında piyanistler daha fazla...
  Devamı
 • Piyanoyu efektif çalma yöntemleri
  Piyano Çalmayı Öğrenmenin Efektif Yöntemleri
  Piyano sesi herkesin hoşuna gitmekte, fakat konu piyano çalmayı öğrenmek olduğunda çoğu kişi piyano çalışmak için günde iki üç saat zaman ayırmaya istek ve imkanlarının olmadığı argümanını öne sürerek vazgeçmekteler. Ancak piyano çalmayı öğrenmeniz için...
  Devamı
 • Piyano derslerine tekrar başlama
  Piyano Çalma Becerimizi Tekrar Nasıl Kazanalım
  Bir zamanlar piyano kursuna gidiyordunuz. Piyano çalmayı da bir yere kadar öğrenmiştiniz. Fakat kursa gitmek sizi sevindirmiyor, Içinizde güzel duygular yaratmıyor. Derslerde deyim yerindeyse “işkence” gibi geçiyordu. Ve işte birkaç yıl sonar sıkça içinizde müzük...
  Devamı
 • Pıyano sahne korkusu
  Konser Öncesi Korku
  «Evet ! Ben artık yapabiliyorum! Ben piyano çalabiliyorum! Bu o kadar güzel birşey ki! » – çığlıkları atmıştım ilk parçayı çalmayı öğrendiğimde. «Başkalarının da  benim ne kadar güzel çaldığımı dinlemelerini nasıl da isterdim. Ben onlara...
  Devamı
 • Piyano pedalları
  Piyano Pedallarının Fonksiyonu – Dört Pedallı Piyanolar
  İlk zamanlarda piyanoda pedallar bulunmamaktaydı. Bunu büyük bestecilerin (Wolfgang Amadeus Mozartt, Joseph Haydn v.s.) piyano başındaki resimlerinde kolaylıkla görebilirsiniz. Eğer pedalların olmaması dahiyane eserlerin yaratılmasına ve icra edilmesine engel değildiyse bugün neden pedallara ihtiyaç duyulmakta?  ...
  Devamı