Telefon: (0216) 4454770

Piyano Başında Nasıl Doğru Şekilde Oturmalıyız

piyano oturma pozisyonu

Piyano eğitimine özellikle yeni başlayanlar arasında   “Nedense sırtım ağrıyor, kendimi sıkmaktan kollarım da ağrıyor, bir şeyleri doğru yapamıyorum” türünden şikayetler işitmekteyiz.

Piyano çalmak sizlere yorgunluk, isteksizlik ve hayal kırıklığı yaşatmayıp mutluluk ve memnuniyet vermesi için ne yapmanız gerekmekte?

Piyanoyu rahat çalmanınız için piyano başına doğru oturmanız çok önemlidir. Bunun için ne yapılmalı?

İlk başta tamamen rahatlamanız gerekmekte, çünkü her türlü gerginlik kas ağrılarına sebebiyet verebilir. Sırtınızı doğru tutmaya çalışınız.

Kollarınızı kontrol ediniz: Kollarınız vücudunuza bitişik olmamalı. Piyano çalarken kollarınızı mümkün olduğu kadar vücudunuzdan uzak tutunuz, fakat abartmayınız!

Sırtınızı doğru pozisyonda tuttuğunuzda ve kollarınızın vücudunuzdan belirli mesafede olduğunda vücudunuzun da yardımı ile eserleri çalarken işinizi yüz kat kolaylaştırdığınızın farkına bile varmayacaksınız.

«Piyano başında ellerinizin pozisyonu» konusuna mutlaka ciddi yaklaşınız. Bu konu zannedildiği kadar zor bir konu değil. Pekiyi, nereden başlamalısınız?

İlk başta ellerinizi klavyeye koyuyorsunuz. Ondan sonra parmaklarınızı bir araya toplayınız, biri birine fazla sıkıştırmayınız, çok az ara bırakınız. Bununla birlikte bilekleriniz de yatay konumdan biraz yukarıya kalkmaktadır. Bileklerinizi kasmayınız, rahat olmalarına dikkat ediniz. Bu pozisyonda bir şeyler çalmaya çalışınız, ilk anda zor gelebilir. Fakat siz bu çalışmayı devamlı yaparsanız bir müddet sonra buna dikkat çevirmemeye başlayacaksınız, elleriniz uygun pozisyonu siz farkında olmadan alacaklardır.

Fakat sadece bu kurallara uyarak tüm sorunları çözmüş sayılmazsınız. Çalarken oturduğunuz sandalye de küçümsenmeyecek kadar önemlidir. Birçok kişi « Nasıl sandalyeye oturduğunuz ne fark eder? » diyebilir. Ve fakat fark eder.

Eğer normal sandalyeye oturuyorsanız, bu sandalye alçak kalmaktadır, ve o zaman hafif bükülme (kamburlaşma) gereği duymaktasınız. Vücudunuzda bir kasma, bir gerginlik oluşmakta ve bu durum kısa zamanda yorulmanıza neden olmaktadır. Bu durumdan en iyi çıkış yolu piyano için özel sehpa (sandalye, tabure) almaktan geçer. Bu sehpanın özelliği şundan ibarettir – yüksekliğini ayarlayabiliyorsunuz ve size en uygun yüksekliği seçebiliyorsunuz.

Arzu ettiğiniz takdirde müzik aletleri ve gereçleri satılan mağazalarda kolaylıkla bulabilirsiniz, gönlünüze göre bir şey bulabilirsiniz. Eğer piyano çalmayı çocuğunuz öğreniyorsa « ayaklarını nereye koyacak? » sorunu çıkmaktadır, telaş etmeyiniz! Sorunu özel ayak sehpası edinerek veya aynı vazifeyi görecek başka bir şey de kullanabilirsiniz.

Çocuklarla ilgili bu “sorun” aslında büyüklerin bu sorunu fark etmemelerinden ve kendi çocukluklarını “unuttuklarından” kaynaklanmaktadır. Basitçe konuyu şöyle anlatabiliriz:  her kişi sandalyeye, tabureye veya sehpaya oturduğunda rahat ve sağlam oturması “stabilite” kazanması için ayaklarıyla da tabana veya bir şey üzerine basma ihtiyacı hisseder. Çocuklar da piyano başında sandalyeye oturduklarında boylarının kısa olmasından dolayı ayakları yere basmaya yetişmiyor, çocuk sağlam (stabil) oturamıyor. Bir yandan yanlardaki tuşlara yetişmeye çalışıyor, bir yandan dengesini korumaya çalışıyor, neticede konsantrasyonu bozuluyor, verimli çalışamıyor. Yukarıda belirttiğimiz türden piyano taburesi edindiğinizde piyano başında çalışan kişinin rahat ve konforda olmasına dikkat ediniz.

Zorluklardan korkmayınız! Biliyorsunuz, bizi yok etmeyen her şey bizi daha güçlü kılmaktadır! Buna mukabil daha sonra kendiniz için “Evet ben yapabiliyorum “ diyebilmek size daha büyük mutluluklar verecektir.

 

 

 

Son yazılar

 • Müzikte Pratik Ve Kulaktan Çalma önerileri
  Müzikte Pratik Ve Kulaktan Çalma
  Hayatın her alanlarında olduğu gibi müzikte de pratiğin önemi çok büyüktür. Sanatın bir dalı olan müzik alanında bunun önemi daha da büyüktür. Bilindiği gibi genel eğitimin bazı alanlarında kopya çekilebilinir, senin yapacağın işi başkasından yapmasını...
  Devamı
 • Piyanoda 4 elle calma
  Piyanoda Dört El Nasıl Çalalım
  Piyano belki de iki kişi tarafından çalınan tek müzik enstrumanıdır, üstelik bir-bir ardına sırayla değil iki kişi aynı anda çalmakta. Geçmiş yüzyılların büyük bestekarları  iki kişi tarafından çalınan müzik eserlerini boşuna yazmamışlardır. Eğer siz iki...
  Devamı
 • solist ve piyanist
  Piyanoda Eşlik Etme Sanatı
  Piyano oldukça çok yönlü bir enstrumandır. Piyanistlerin hem solist olabildiklerine hem de küçük caz gurubundan semfoni orkestrasına kadar farklı müzik topluluklarında müzisyen olarak yer aldıklarına  siz de dikkat etmişinizdir. Fakat ev ortamlarında piyanistler daha fazla...
  Devamı
 • Piyanoyu efektif çalma yöntemleri
  Piyano Çalmayı Öğrenmenin Efektif Yöntemleri
  Piyano sesi herkesin hoşuna gitmekte, fakat konu piyano çalmayı öğrenmek olduğunda çoğu kişi piyano çalışmak için günde iki üç saat zaman ayırmaya istek ve imkanlarının olmadığı argümanını öne sürerek vazgeçmekteler. Ancak piyano çalmayı öğrenmeniz için...
  Devamı
 • Piyano derslerine tekrar başlama
  Piyano Çalma Becerimizi Tekrar Nasıl Kazanalım
  Bir zamanlar piyano kursuna gidiyordunuz. Piyano çalmayı da bir yere kadar öğrenmiştiniz. Fakat kursa gitmek sizi sevindirmiyor, Içinizde güzel duygular yaratmıyor. Derslerde deyim yerindeyse “işkence” gibi geçiyordu. Ve işte birkaç yıl sonar sıkça içinizde müzük...
  Devamı
 • Pıyano sahne korkusu
  Konser Öncesi Korku
  «Evet ! Ben artık yapabiliyorum! Ben piyano çalabiliyorum! Bu o kadar güzel birşey ki! » – çığlıkları atmıştım ilk parçayı çalmayı öğrendiğimde. «Başkalarının da  benim ne kadar güzel çaldığımı dinlemelerini nasıl da isterdim. Ben onlara...
  Devamı
 • Piyano pedalları
  Piyano Pedallarının Fonksiyonu – Dört Pedallı Piyanolar
  İlk zamanlarda piyanoda pedallar bulunmamaktaydı. Bunu büyük bestecilerin (Wolfgang Amadeus Mozartt, Joseph Haydn v.s.) piyano başındaki resimlerinde kolaylıkla görebilirsiniz. Eğer pedalların olmaması dahiyane eserlerin yaratılmasına ve icra edilmesine engel değildiyse bugün neden pedallara ihtiyaç duyulmakta?  ...
  Devamı