Telefon: (0216) 4454770

Piyano Çalarken Rahatlamanın Önemi

Başlangıç seviyesi için piyano dersleri

Piyano Çalarken Rahatlamanın Önemi

Piyanoda notaları pratik ederken ya da zorlandığınız bolümler üzerinde çalışırken zamanın nasıl da çabucak geçtiğini farkında olmayabilirsiniz. Fakat piyano çalmayı bıraktığınızda, muhtemelen kaslarınız size piyano başında ne kadar oturduğunuzu söyleyecektir.

Kollarınızda sırtınızda ve parmaklarınızda yanlış piyano oturma biçiminden dolayı ya da gergin olduğunuz için ağrı hissedebilirsiniz. Sadece ağrı hissetmeniz haricinde piyano çalmanızı da etkileyebilir. Kendiniz sıktığınız veya gergin olduğunuz için çalma stiliniz doğallıktan yoksun olabilir. Hata yapmaktan çekindiğiniz için ve yaptığınız hatalar yüzünden kendinize olan güveni birazcık sarsabilmesinden dolayı özellikle piyanoya yeni başlayanlar için piyano çalma zor olabilir.

Bu durumun çözümü için rahatlamalısınız. Bu sadece akışına bırakmak anlamına ya da kendinizi olabildiğince rahat durumda bırakmanız anlamına da gelmemektedir. Bu kullanmadığınız kaslarınız dinlenme pozisyonundayken kullandığınız kasların olabildiğince esnek durumda olması anlamına gelmektedir. Bu şekilde fazladan çaba sarf etmenize gerek kalmadan daha kolay bir şekilde piyano çalabilirsiniz.

Piyanoda pratik yaparken kendimizi nasıl rahatlatabiliriz? Piyano çalmaya çok rahat biçimde başlayabilirsiniz ve kendinizi piyano çalmaya verdiğinizde çabucak dinlenmeyi unutabilirsiniz ve piyano parçanızda ilerlerken yavaş yavaş daha da gergin hissedebilirsiniz. Nasıl rahatlamanız gerektiğini öğrenmeli ve düzenli olarak vücudunuzun verdigi mesajlari dinlemeli ve buna göre rahatlama durumuna dönmek için gerekli önlemleri almalısınız.

Yeni başlayanlar için piyano çalarken rahatlamanızı sağlayacak tekniklerle birlikte piyano çalarken deneyebileceğiniz teknikler şunlardır:

Piyano derslerinden veya piyonda pratik yaptıktan sonra vücudunuzu analiz edin. Vücudunuzun hangi bölümlerinde ağrı veya acı hissediyorsunuz. Vücudunuz etkilendiğini birçok bolum olabilir örneğin dirsekler veya parmaklar veya sadece sırtınızda ağrı hissedebilirsiniz

Piyano pratik saatlerinizin bir bölümünde sadece el ve parmak egzersizlerine odaklanın. Piyano parçasında belli bölümlere odaklanarak sadece o bolümdeki notaları çalın.

Fiziksel esneme egzersizleri rahatlamanıza yardımcı olabilir. Örneğin bazı kişiler piyano çaldıktan sonra ve önce bileklerinde yuvarlaklar yaparak esnetirken bazı kişiler de parmaklarını piyano derslerinden önce ve sonra sıcak suda tutarak kasların esnemesine imkan veriyorlar.

Başlangıç seviyesinde piyano dersleri alırken öğretmeniniz başlangıç ​​için bazı basit egzersizler gösterebilir.

Pratik yaparken vücudunuzun verdiği mesajlara kulak verin. Her 5 -10 dakikada bir piyano çalmaya ara verip, vücudunuzda kasılma hissettiğiniz bolümler olup olmadın bakin. Bu bölümlerde esneme egzersizleri yapmak veya ayağa kalkıp etrafta biraz yürümeniz kan aklisinin hızlanmasına yardımcı olacaktır.

Nefesinize dikkat edin. Zor parçaları çalarken kendinizi geren unsurlardan biri de yanlış veya olağan dışı nefes alıp vermedir.

Vücudunuz garip şeyler yapabilir. Bu sorunların farkında olarak ve normal şekilde nefes alıp vererek vücudunuzun daha zor bölümleri çalma sırasında bile rahatlamasını sağlayabilirsiniz.

Piyano öğretmenlerinizden tavsiye isteyebilirsiniz. Öğretmenleriniz duruşunuzda parmaklarınızda veya el pozisyonlarınızdaki hataları size söyleyebilir ve eğitim çalışmaları sırasında sorunlu noktaları hafifletmeye yardımcı olacaktır.

–          Hata yapmaktan çekinmeyin. Her zaman rahatlamayabilirsiniz ve bazen gergin olabilirsiniz. Kim her zaman rahat olabilir ki? Yeni teknikler öğrenirken veya zor bölümlere odaklanırken gergin olmak normaldir. Kaçınmak istediğiniz durum piyanoya başlar başlamaz hemen kendinizi germenizdir.

Kendiniz germeniz gereksiz yere enerjini tüketmenize, kaslarınızda acı hissetmenize ve verimli bir biçimde piyano çalma yeteneğinizi azaltacaktır. Kötü alışkanlıklar ayrıca incinmelere neden olabilir. Piyano notalarını ve parçalarını öğrenmenin haricinde piyano çalarken rahatlamak için özel olarak konsantre olun. Bu şekilde daha iyi derecede piyano çalmanın ötesinde pratik zamanlarınızdan daha fazla keyif alabilirsiniz.

Son yazılar

 • Müzikte Pratik Ve Kulaktan Çalma önerileri
  Müzikte Pratik Ve Kulaktan Çalma
  Hayatın her alanlarında olduğu gibi müzikte de pratiğin önemi çok büyüktür. Sanatın bir dalı olan müzik alanında bunun önemi daha da büyüktür. Bilindiği gibi genel eğitimin bazı alanlarında kopya çekilebilinir, senin yapacağın işi başkasından yapmasını...
  Devamı
 • Piyanoda 4 elle calma
  Piyanoda Dört El Nasıl Çalalım
  Piyano belki de iki kişi tarafından çalınan tek müzik enstrumanıdır, üstelik bir-bir ardına sırayla değil iki kişi aynı anda çalmakta. Geçmiş yüzyılların büyük bestekarları  iki kişi tarafından çalınan müzik eserlerini boşuna yazmamışlardır. Eğer siz iki...
  Devamı
 • solist ve piyanist
  Piyanoda Eşlik Etme Sanatı
  Piyano oldukça çok yönlü bir enstrumandır. Piyanistlerin hem solist olabildiklerine hem de küçük caz gurubundan semfoni orkestrasına kadar farklı müzik topluluklarında müzisyen olarak yer aldıklarına  siz de dikkat etmişinizdir. Fakat ev ortamlarında piyanistler daha fazla...
  Devamı
 • Piyanoyu efektif çalma yöntemleri
  Piyano Çalmayı Öğrenmenin Efektif Yöntemleri
  Piyano sesi herkesin hoşuna gitmekte, fakat konu piyano çalmayı öğrenmek olduğunda çoğu kişi piyano çalışmak için günde iki üç saat zaman ayırmaya istek ve imkanlarının olmadığı argümanını öne sürerek vazgeçmekteler. Ancak piyano çalmayı öğrenmeniz için...
  Devamı
 • Piyano derslerine tekrar başlama
  Piyano Çalma Becerimizi Tekrar Nasıl Kazanalım
  Bir zamanlar piyano kursuna gidiyordunuz. Piyano çalmayı da bir yere kadar öğrenmiştiniz. Fakat kursa gitmek sizi sevindirmiyor, Içinizde güzel duygular yaratmıyor. Derslerde deyim yerindeyse “işkence” gibi geçiyordu. Ve işte birkaç yıl sonar sıkça içinizde müzük...
  Devamı
 • Pıyano sahne korkusu
  Konser Öncesi Korku
  «Evet ! Ben artık yapabiliyorum! Ben piyano çalabiliyorum! Bu o kadar güzel birşey ki! » – çığlıkları atmıştım ilk parçayı çalmayı öğrendiğimde. «Başkalarının da  benim ne kadar güzel çaldığımı dinlemelerini nasıl da isterdim. Ben onlara...
  Devamı
 • Piyano pedalları
  Piyano Pedallarının Fonksiyonu – Dört Pedallı Piyanolar
  İlk zamanlarda piyanoda pedallar bulunmamaktaydı. Bunu büyük bestecilerin (Wolfgang Amadeus Mozartt, Joseph Haydn v.s.) piyano başındaki resimlerinde kolaylıkla görebilirsiniz. Eğer pedalların olmaması dahiyane eserlerin yaratılmasına ve icra edilmesine engel değildiyse bugün neden pedallara ihtiyaç duyulmakta?  ...
  Devamı