Telefon: (0216) 4454770

Piyano Çalmayı Öğrenmemiz İçin 10 Neden

Piyano derslerine başlama nedenleri

Her zaman piyanoyu çalmayı öğrenmek istiyordunuz değil mi? Bir müzik aleti çalmak her zaman mutluluk kaynağıdır. Piyano eğitimi almak yükseliş ve inişlerin başarı ve hayal kırıklıkların sürekli birbirini takip etmesidir. Hayal kırıklığı yaşıyorsanız, şevkiniz kalmıyor mu?

Tam bu nedenden dolayı piyano eğitimine başlamanız ve devam etmeniz için dikkatinize 10 önemli neden sunmaktayız.

1.  Piyano çalmak büyük bir zevktir!

Evet, tüm samimiyetimizle itiraf etmeliyiz ki piyano çalmayı öğrenmek büyük emek gerektirir. Fakat basit melodiler çaldığımızda, hatta gam ve egzersiz çalışmalarımızda, bunları daha güzel yapmaya gayret gösteriyorsunuz, içtenlikle belirtmemiz gerekir ki siz bu çalışmadan gerçek bir zevk almaktasınız!

2.  Piyano çalmak beyni geliştirmekte

Bu kesinlikle doğrudur, çünkü bilim insanlarının araştırmaları yeni şeyler öğrenmenin beynin genç ve sağlıklı kalmasına yardımcı olduğunu ispat etmiştir. Aynı zamanda piyano çalmak göz ve el koordinasyonunu iyileştirmektedir.

3.  Bu bir kendini ifade etme yöntemidir.

Günlük koşuşturmalar, çalışma hayatı, okul, farklı aktiviteler v.s. içerisinde yaratıcılığınız için de yer olması lazım. Çalınız!  Yaratınız! Duygularınızı müzik ile ifade ediniz!

4.  Piyano çalmak  –   stresten kurtulmak için inanılmaz yöntemdir.

Sürekli yoğunluktan yoruldunuz  mu?  Biraz piyano çalmak ve müzik dinlemek  –  rahatlamak ve sorunları unutmak için en iyi yöntemdir.

5.  Piyano – müzik eğitimine yeni başlayanlar için en elverişli (iyi) enstrümandır.

Piyano çalan öğrencilerDiğer enstrümanlardan farklı olarak piyano çalmayı öğrenmeniz için pek fazla bir şeye ihtiyacınız olmamakta. Eğitiminizin ilk aşaması için çok pahalı olmayan bir org sizin için yeterlidir. Siz pahalı olmayan bir enstrümanla da güzel ve zevk alarak çalabilirsiniz. Bunun dışında piyano eğitimi için gerek duyacağınız  kitap ve diğer kaynaklara da kolayca ulaşabilirsiniz. Piyano eğitimi veren kurumların da yaygın olması sizlere kolaylık sağlayacaktır.

6.  Piyano eğitmeni bulmanızda kolaylıklar

Piyano çalan çocuklarPiyano eğitimine yeni başlayanlara piyano öğretmeni eşliğinde başlamalarını önermekteyiz, özellikle de çocukluk yaşlarında olanlara. Piyano eğitimine kurumda başlamanız sizler için önerdiğimiz başka bir husustur.  Kurumsal yapılarda öğretmen seçimi, kaynak kullanımı, denetim, disiplin, düzenli çalışma, tecrübe v.s. eğitim faktörleri oturmuş durumdadır. Bunları tek başına çözmeniz de ilk aşamalarda kolay değildir. Daha sonraki, aşamalarda piyano eğitiminiz ilerledikten sonra yalnız başına kendinizi geliştirmeyi de sağlayabilirsiniz.

7.  Piyano eşsiz üniversal bir enstrümandır.

Piyano ile solo çalabilir, eşlik edebilirsiniz veya ritim tutabilirsiniz. İstediğiniz gibi çalabilirsiniz. Şarkı söyleyen arkadaşınıza eşlik edebilirsiniz, akor veya ritim partisi çalabilirsiniz.

8.  Müzik insanları birleştirmektedir.

Eğer siz çalmayı öğrenirseniz, başka kişilerle birlikte de çalabilirsiniz. Böylelikle aynı dilde konuşabileceğiniz yeni dostlar edinebileceksiniz. Belki de kendi müzik gurubunuzu da kurabilirsiniz. Müzik insanları birleştirmektedir.

9. Hayalleriniz gerçek olsun!

Ne kadar çok insan – genç veya yaşlı yüzlerindeki üzüntü ifadesiyle derler ki  :  « Piyano çalmayı ne kadar çok isterdim….» sanki bir gün çok geç olacakmış gibi. Hiçbir zaman geç değildir!  Eğer siz piyano çalmayı öğrenmeyi hayal ediyorsanız – bu hayalinizi gerçekleştirmeniz yeter.

10.  Müzik bilgisi yeni ufuklar açmaktadır

Müzik eğitimine başladıktan sonra normalde dinlediğiniz müzikte ne kadar fazla nüanslar olduğunu fark etmeye başladığınızda kendiniz hayretler içinde kalacaksınız. Karşınızda yeni bir dünya keşfetmişsiniz sanki – işte orada!

Siz başarabilirsiniz! ! ! Siz piyano çalmayı öğrenebilirsiniz!  Hiçbir zaman geç değildir! Siz sadece kazanabilirsiniz! Niçin bugün başlamıyorsunuz  ki?

Son yazılar

 • Müzikte Pratik Ve Kulaktan Çalma önerileri
  Müzikte Pratik Ve Kulaktan Çalma
  Hayatın her alanlarında olduğu gibi müzikte de pratiğin önemi çok büyüktür. Sanatın bir dalı olan müzik alanında bunun önemi daha da büyüktür. Bilindiği gibi genel eğitimin bazı alanlarında kopya çekilebilinir, senin yapacağın işi başkasından yapmasını...
  Devamı
 • Piyanoda 4 elle calma
  Piyanoda Dört El Nasıl Çalalım
  Piyano belki de iki kişi tarafından çalınan tek müzik enstrumanıdır, üstelik bir-bir ardına sırayla değil iki kişi aynı anda çalmakta. Geçmiş yüzyılların büyük bestekarları  iki kişi tarafından çalınan müzik eserlerini boşuna yazmamışlardır. Eğer siz iki...
  Devamı
 • solist ve piyanist
  Piyanoda Eşlik Etme Sanatı
  Piyano oldukça çok yönlü bir enstrumandır. Piyanistlerin hem solist olabildiklerine hem de küçük caz gurubundan semfoni orkestrasına kadar farklı müzik topluluklarında müzisyen olarak yer aldıklarına  siz de dikkat etmişinizdir. Fakat ev ortamlarında piyanistler daha fazla...
  Devamı
 • Piyanoyu efektif çalma yöntemleri
  Piyano Çalmayı Öğrenmenin Efektif Yöntemleri
  Piyano sesi herkesin hoşuna gitmekte, fakat konu piyano çalmayı öğrenmek olduğunda çoğu kişi piyano çalışmak için günde iki üç saat zaman ayırmaya istek ve imkanlarının olmadığı argümanını öne sürerek vazgeçmekteler. Ancak piyano çalmayı öğrenmeniz için...
  Devamı
 • Piyano derslerine tekrar başlama
  Piyano Çalma Becerimizi Tekrar Nasıl Kazanalım
  Bir zamanlar piyano kursuna gidiyordunuz. Piyano çalmayı da bir yere kadar öğrenmiştiniz. Fakat kursa gitmek sizi sevindirmiyor, Içinizde güzel duygular yaratmıyor. Derslerde deyim yerindeyse “işkence” gibi geçiyordu. Ve işte birkaç yıl sonar sıkça içinizde müzük...
  Devamı
 • Pıyano sahne korkusu
  Konser Öncesi Korku
  «Evet ! Ben artık yapabiliyorum! Ben piyano çalabiliyorum! Bu o kadar güzel birşey ki! » – çığlıkları atmıştım ilk parçayı çalmayı öğrendiğimde. «Başkalarının da  benim ne kadar güzel çaldığımı dinlemelerini nasıl da isterdim. Ben onlara...
  Devamı
 • Piyano pedalları
  Piyano Pedallarının Fonksiyonu – Dört Pedallı Piyanolar
  İlk zamanlarda piyanoda pedallar bulunmamaktaydı. Bunu büyük bestecilerin (Wolfgang Amadeus Mozartt, Joseph Haydn v.s.) piyano başındaki resimlerinde kolaylıkla görebilirsiniz. Eğer pedalların olmaması dahiyane eserlerin yaratılmasına ve icra edilmesine engel değildiyse bugün neden pedallara ihtiyaç duyulmakta?  ...
  Devamı