Telefon: (0216) 4454770

Piyano Nasıl Seçilir? – Piyano Satın Alma Rehberi

Piyano nasıl seçilir

Tebrikler! İlk piyanonuzu almaya karar verdiniz. Piyano tercihi yapmak oldukça zor gibi görünebilinir, fakat nelere dikkat etmeniz gerektiğini ve hangi soruları sormanız gerektiğini bilmek size heyecan dolu bir deneyim kazandıracaktır.

 

Nereden başlamalıyım?

İlk piyano için geniş bir yelpazede yeni ve ikinci el piyano çeşitleri bulunan müzik aletleri satan yerleri tercih edebilirsiniz. Bu şekilde geniş bir bilgisi olan profesyonel birisiyle konuşma imkânı ve öneri alma imkânı bulabilirsiniz. Eğer piyano öğretmeniniz varsa piyano öğretmeninize piyano alma konusunda tavsiyelerini sorabilirsiniz.

İyi bir satış elemanı size doğru piyanoyu tercih etmeniz için yardımcı olacaktır. İlk olarak bazı temel kararlar almanız gerekmektedir.

Bütçeniz nedir?

Yeni bir piyano almak mı istiyorsunuz yoksa ikinci el piyanolar bütçenize daha mı uygun?Evinizde piyanoyu koymak için ne kadar yer var? (Kuyruklu piyano veya diğer tur piyanolar arasında tercih yapabilirsiniz.)

Yeni mi kullanılmış mı?

Piyanoyu Nereye Koymalıyız İlk defa piyano alacakların sorduğu soruların başında yeni mi yoksa kullanılmış piyano almalıyım olacaktır. Eğer müzik aletleri satan bir yere giderseniz hem ikinci el hem de yeni piyanolar arasından seçim yapabilirsiniz. Ayrıca yeni piyano aldığınızda üretici garantisi alabilirsiniz ve bazı bayiler akort yapma ve taşıma ücretlerini de fiyatların içine dahil edebilmektedir.

Bayilerden alacağınız bazı piyanoların bazı parçaları yenilenerek daha iyi bir konuma getirilmiş olabilir fakat yenilenmiş, parçaları değiştirilmiş piyanolar piyano teknisyenleri tarafından iyice kontrol edilmiş olması gerekmektedir. Piyasada çok iyi durumda ikinci el piyanolar bulmak mümkündür, uygun fiyatlarda piyanolar bulmak mümkün olabilir fakat ikinci el piyano almak riskli olabilir. Bunun nedeni öngörülmeyen pahalı tamir masraflarıdır. Bu nedenle iyi durumda olan ikinci el piyanolar tercih edilmelidir.

Bu sorulara  cevap verdikten sonra seçiminizi biraz daha daraltmış olursunuz ve bu aşamadan sonra asıl seçim yapma daha keyifli olacaktır.

İyi Piyanoyu Bulma!

 Piyano Satın Alma RehberıMüzik aletleri satan yerlerde değişik piyanoları inceleyin ve piyanoları deneyin, çalma stilinize göre hangi piyanoların tepki süresinin daha iyi olduğunu belirleyin. Hangi piyanoların sesinin size daha hoş geldiğini belirlemeye çalışın. Ayrıca piyanoları dış yüzeyleri farklı renklerde ve stillerde olduğundan evinize için en uygun ve çekici olan rengi seçebilirsiniz. Piyasada birçok değişik piyano markası bulunmaktadır. Yeni ve kullanılmış piyanolar baktığınızda klasik tanınmış markalara göz atin. Örnek olarak Mason ve Hamlin, Kawai, Steinert, Yamaha Baldwin ve Schimmel markaları gibi.

Daha büyük bir bütçeniz var ise Steinway, Petrof ve Bosendorfer gibi mükemmel kalitede markalardan tercih yapabilirsiniz. Piyanoyu satış yapan kişi sizlere farklı markaların üretim farklılıklar hakkında sizi bilgilendirebilir. Sonuç olarak piyanonun hassasiyeti ve ses kalitesi piyano alırken öncelikli seçim yapma faktörlerinden olup piyano markası ikinci olarak secim yapma kriterlerinden biridir.

Sırada ne var?

 Satın alacağınız piyano seçtikten sonra satış elemanları size ek seçenekler sunabilir. Piyano sehpası, ışıklar vb. gibi aksesuarlar içinden seçim yapma fırsatı bulabilirsiniz. İyi bir piyano sehpası almanız önemlidir çünkü oldukça önemli miktar zamanınızı piyano sehpası üzerinde geçireceksiniz.

Bir piyano sahibi için en büyük zorluklar, nem ve mevsimsel sıcaklık değişikliklerdir. Ahşap sıcaklık ve nem değişiklikleri ile genişler. Damp chaser denilen ürün ile kuru kış aylarında piyano nemlendirir ve yaz aylarında sıcak ve nemli olduğu zamanlarda ise nem tutucu görevi görür.

Bu şekilde piyanonuzu nemden korumuş, akort yapma masraflarınız azaltmış ve piyanonun soundboard bölümünü ve pim blokları bölümünü korumuş olursunuz.

Ayrıca piyanoyu satış aldığınız satıcı taşıma ve kurulum masrafları hakkında bilgi alabilirsiniz. Ayrıca uzun vadeli bakım ve servis sözleşmeleri hakkında bilgi alabilir ve dilerseniz bu şekilde anlaşma yapabilirsiniz. Ayrıca satıcınıza piyanonuzu ilerde satıp yeni bir piyano aldığınızda sizlere yardımcı olup olmayacaklarını sorabilirsiniz.

Kendinizi piyano alma konusunda bilgilendirerek yetkin piyano satış merkezlerinden piyano alma sureci son derece keyifli bir deneyim haline gelecektir. Daha ne bekliyorsunuz?

Son yazılar

 • Müzikte Pratik Ve Kulaktan Çalma önerileri
  Müzikte Pratik Ve Kulaktan Çalma
  Hayatın her alanlarında olduğu gibi müzikte de pratiğin önemi çok büyüktür. Sanatın bir dalı olan müzik alanında bunun önemi daha da büyüktür. Bilindiği gibi genel eğitimin bazı alanlarında kopya çekilebilinir, senin yapacağın işi başkasından yapmasını...
  Devamı
 • Piyanoda 4 elle calma
  Piyanoda Dört El Nasıl Çalalım
  Piyano belki de iki kişi tarafından çalınan tek müzik enstrumanıdır, üstelik bir-bir ardına sırayla değil iki kişi aynı anda çalmakta. Geçmiş yüzyılların büyük bestekarları  iki kişi tarafından çalınan müzik eserlerini boşuna yazmamışlardır. Eğer siz iki...
  Devamı
 • solist ve piyanist
  Piyanoda Eşlik Etme Sanatı
  Piyano oldukça çok yönlü bir enstrumandır. Piyanistlerin hem solist olabildiklerine hem de küçük caz gurubundan semfoni orkestrasına kadar farklı müzik topluluklarında müzisyen olarak yer aldıklarına  siz de dikkat etmişinizdir. Fakat ev ortamlarında piyanistler daha fazla...
  Devamı
 • Piyanoyu efektif çalma yöntemleri
  Piyano Çalmayı Öğrenmenin Efektif Yöntemleri
  Piyano sesi herkesin hoşuna gitmekte, fakat konu piyano çalmayı öğrenmek olduğunda çoğu kişi piyano çalışmak için günde iki üç saat zaman ayırmaya istek ve imkanlarının olmadığı argümanını öne sürerek vazgeçmekteler. Ancak piyano çalmayı öğrenmeniz için...
  Devamı
 • Piyano derslerine tekrar başlama
  Piyano Çalma Becerimizi Tekrar Nasıl Kazanalım
  Bir zamanlar piyano kursuna gidiyordunuz. Piyano çalmayı da bir yere kadar öğrenmiştiniz. Fakat kursa gitmek sizi sevindirmiyor, Içinizde güzel duygular yaratmıyor. Derslerde deyim yerindeyse “işkence” gibi geçiyordu. Ve işte birkaç yıl sonar sıkça içinizde müzük...
  Devamı
 • Pıyano sahne korkusu
  Konser Öncesi Korku
  «Evet ! Ben artık yapabiliyorum! Ben piyano çalabiliyorum! Bu o kadar güzel birşey ki! » – çığlıkları atmıştım ilk parçayı çalmayı öğrendiğimde. «Başkalarının da  benim ne kadar güzel çaldığımı dinlemelerini nasıl da isterdim. Ben onlara...
  Devamı
 • Piyano pedalları
  Piyano Pedallarının Fonksiyonu – Dört Pedallı Piyanolar
  İlk zamanlarda piyanoda pedallar bulunmamaktaydı. Bunu büyük bestecilerin (Wolfgang Amadeus Mozartt, Joseph Haydn v.s.) piyano başındaki resimlerinde kolaylıkla görebilirsiniz. Eğer pedalların olmaması dahiyane eserlerin yaratılmasına ve icra edilmesine engel değildiyse bugün neden pedallara ihtiyaç duyulmakta?  ...
  Devamı