Telefon: (0216) 4454770

Piyanoda Pratik Çalışmalar Hakkında Öneriler

Piyanoda pratik çalışmalar

Piyano başına oturduğunuzda kendinizi “ otomatik pilotajda” gibi mi hissediyorsunuz? Günlük çalışmalarınız rutin hale mi geldi? Veya çocuğunuzu piyano çalışmaya mı zorluyorsunuz?

Bunun gibi rutin durumlardan çıkmanız için ve piyano çalmayı zevkli hale getirmeniz için sizin taze fikirlere ihtiyacınız var! Piyanoda pratik yapmak keyifsiz mecburiyet haline dönüştüğünde güzel, hafif ve zevk alarak  çalma hedefi anlamsızlaşmaktadır.

Size vereceğimiz bazı tavsiyeler sayesinde piyanodaki pratik çalışmalarınızı tekrar zevkli hale getirebilirsiniz.

1. Esnetme hareketleri: Bu önemlidir. Çoğu kişilerin periyodik olarak esnetme hareketleri tavsiyesini piyanoda pratik yapmakla alakası olmadığını düşünürler, fakat bu doğru değildir. Gerçekten esnetme hareketleri kendinizi rahat hissetmenize yardımcı olacaktır. Kendinize periyodik olarak molalar verirseniz çalmak sizin için o kadar yorucu olmayacaktır. Bir sonraki sefer tekrar piyano başına oturmak isteyeceksiniz. Esnetme hareketleri sadece bileklerinizi uzatmak ve oynatmaktan ibaret değildir. Sırtınızı, boynunuzu, bacaklarınızı esnetiniz, hareket ettiriniz, kaslarınızı dinlendiriniz çünkü kaslarınıza büyük  “iş” düşmektedir! Esnetme hareketlerinin faydalarını hissedeceksiniz. Esnetme hareketleri sadece sağlınız için faydalı olmayıp, bir sonraki sefer piyano başına oturduğunuzda kendinizi iyi hissetmenize de yardımcı olacaktır.

2. iyi besleniniz. Bunu beklemiyordunuz değil mi? Piyanistlere verilen tavsiyelere benzemiyor, fakat bunun bir izahatı var. Kandaki şeker seviyesini gereken seviyede tutmanız kendinizi iyi hissetmeniz ve keyfinizin yerinde olması için şarttır. Piyano çalarken keyfiniz yerinde ise her şeyi daha iyi yapabileceksiniz, daha iyi çalabileceksiniz. Bunda şaşılacak bir şey yok, çünkü beyin yeterince besin aldığında daha iyi çalışmakta ve daha iyi konsantre olmaktasınız. Birçok piyanist için iyi beslenmek bir sporcunun iyi beslenmesi kadar önemlidir. Vücudunuza iyi bakınız, o da iyi koordinasyon ve berrak düşünme kabiliyeti şeklinde size dönecektir – bu ise piyano çalmada çok önemlidir.

3. Mutlu olunuz .  Söylemesi kolay, olunması zor, değil mi? O takdirde keyfinizin iyi olduğu zamanlarda çalışınız. İşinizi neden zorlaştırıyorsunuz ki? Fakat keyfiniz yerinde değilse ve de çalışmanız gerekiyorsa ne yapılmalı? “Havaya” girmeniz için birkaç dakikanızı ayırınız, sadece birkaç dakikanızı! Tatil hakkında düşününüz, hayal ediniz, sevdiğiniz kitaptan bir şeyler okuyunuz v.s. Size ilham verebilecek bir şey yapınız. Fakat  sadece  birkaç dakika. Kendinizi, daha iyi hissettiğinizde – piyano başına!

4. Sevdiğiniz parçalarla başlayınız. Siz iyi çalabildiğiniz bir eserden zevk alıyorsunuz öyle değil mi? Bu belki çok iyi bildiğiniz bir eserdir. Bu duyguyu hatırlayınız – sanki elleriniz klavyenin üzerinde “uçuyor gibi”, siz kapalı gözle çalabiliyorsunuz, buda size inanılmaz serbesti hissi vermekte… Çalışmanızı yine sevdiğiniz eserle sonuçlandırabilirsiniz. Böyle yapmanız size belirli bir psikolojik avantaj sağlamakta. Bunları kullanmanız yararınıza olacaktır!

5. «Ritüel» düşününüz (“icat ediniz”)! Ritüeller bilinçli olarak yaratılmakta, rutin olanlar ise anlamsız tekrarlamalardan meydana çıkmaktadırlar. Siz neyi tercih ediyorsunuz? Hoş şeyler içeren ritüel oluşturunuz. Mesela: Kendinize bir bardak çay doldurup piyanonun yakınına koyunuz, çalmak istediğiniz sırada notalarınızı diziniz. Gülümseyiniz, başlayabilirsiniz! Bazılarınızın “yumuşak” mum ışığında çalmak hoşuna gidebilir. Bakınız bir bayan piyanist kendi ritüelini nasıl anlatıyor: “Bir bardak çay dolduruyorum ve piyanonun yakınında mumu yakıyorum. Parlak oda ışıklarını kapatıyorum sadece kendi lambamı bırakıyorum. Bugün çalacağım notaları gözden geçiriyorum ve kendime daha fazla neleri çalmak istediğimi soruyorum. Notaları sırasıyla diziyorum ve her şey tamam, ben hazırım!

Günlük piyano çalışmalarını hoşunuza gidecek hale nasıl getirebiliriz, şevkinizi nasıl devam ettirebiliriz konularını konuşmaya devam ediyoruz.

6. Boş alan yaratınız. Titiz değilsiniz? Piyanonuzun etrafı gereksiz eşyalarla doldurulmuş mu? Piyanoda çalışmanız için bu eşyaları değiştirmeniz gerekiyor ise, piyano üzerinden bir sürü kitapları çekmeniz, klavyenin tozunu almanız da buna eklenirse piyano çalma isteğiniz anında yok olabilir. Eğer dışınızda sizi böyle bir düzensizlik çevreliyorsa, içinizde de aynı düzensizlik olacaktır. Eğer çalışmalarınızın “çıkmaz sokağa” girdiğini hissediyorsanız ve sıkıcı hal almış ise ortamınızı düzene sokmak sorununuzu çözebilir.

7. Ters yönde çalmak. Tekrar tekrar aynı yerde hata mı yapıyorsunuz? Bu sizin için sinir bozucu olabilir ve çalma isteğinizi kırabilir. Bu önerimizi deneyebilirsiniz: Zor kısmın en son notasından başlayınız, ona kulak veriniz (onu dinleyiniz).Bundan sonra geriye doğru devam ediniz. Notaları teker teker çalınız, ondan sonra ters yönde adım adım çalmaya devam ediniz, yavaş yavaş zor kısmının başına kadar geliniz. Ters yönde çalmanızdan dolayı beyin olan bitenin resmini yaratmakta ve bu yöntem “otomatik” olarak çalmanızdan dolayı yaşadığınız “tıkanıklıktan” kurtulmanız için mükemmel bir yöntemdir.

8. Hareket ve şekil hakkında düşününüz. Tüm gayretlerinize aldırış etmeden “otomatikman” çalmaya devam mı ediyorsunuz? Varsın olsun, devam ediniz. Çalmaya devam ediniz, zaten elleriniz  “kendileri çalıyor”. Fakat ritim, tempo ve sesler hakkında düşünmeniz yerine ellerinizin ne yaptıklarına bakınız. Dışarıdan (yandan) bakıyormuşsunuz gibi bakınız. Bilekleriniz ve ellerinizin nasıl hareket ettiklerine, ne şekil aldıklarına bakınız, parmaklarınızın siyah tuşlardan beyaz tuşlara, aşağıya ve yukarıya nasıl hareket ettiklerine bakınız. Ellerinizin o veya bu şekli aldığını düşününüz. Bunu yapmak çalışmalarınızı çeşitlendirecek ve başka yönden bakmanıza yardımcı olacaktır.

9. Sıralamayı değiştiriniz. Çoğu piyanistin kendi standart düzeni vardır. Örneğin: gamlar, arpejler veya etüd, ondan sonra şimdiki öğrendiği zor parça, ondan sonra da eski repertuarından eserler. Çerçevenin dışına çıkınız! Şablonların dışına çıkarak bilinçli olarak bir şeyleri değiştiriniz.

10. Müzik dinleyiniz! Bu fevkalade bir şeydir, fakat piyanistlerin birçoğu piyano müziği dinlemezler. Bunu düzenli olarak yapmalısınız! Tarzları sizin gerçekten hoşunuza gidecek sanatçı ve sanatkarlar bulabilirsiniz. Gerçekten öğrenmek istediğiniz şeyi kendiniz için keşfedebilirsiniz. Kulağınızı geliştireceksiniz. Sonuçta bu sizin için mutluluk ve ilham kaynağıdır.

Tavsiyelerimizin zevkle çalışmanıza yardımcı ve ilham kaynağı olmalarını, yeni hayat vermeleri umuduyla…

 

 

 

Son yazılar

 • Müzikte Pratik Ve Kulaktan Çalma önerileri
  Müzikte Pratik Ve Kulaktan Çalma
  Hayatın her alanlarında olduğu gibi müzikte de pratiğin önemi çok büyüktür. Sanatın bir dalı olan müzik alanında bunun önemi daha da büyüktür. Bilindiği gibi genel eğitimin bazı alanlarında kopya çekilebilinir, senin yapacağın işi başkasından yapmasını...
  Devamı
 • Piyanoda 4 elle calma
  Piyanoda Dört El Nasıl Çalalım
  Piyano belki de iki kişi tarafından çalınan tek müzik enstrumanıdır, üstelik bir-bir ardına sırayla değil iki kişi aynı anda çalmakta. Geçmiş yüzyılların büyük bestekarları  iki kişi tarafından çalınan müzik eserlerini boşuna yazmamışlardır. Eğer siz iki...
  Devamı
 • solist ve piyanist
  Piyanoda Eşlik Etme Sanatı
  Piyano oldukça çok yönlü bir enstrumandır. Piyanistlerin hem solist olabildiklerine hem de küçük caz gurubundan semfoni orkestrasına kadar farklı müzik topluluklarında müzisyen olarak yer aldıklarına  siz de dikkat etmişinizdir. Fakat ev ortamlarında piyanistler daha fazla...
  Devamı
 • Piyanoyu efektif çalma yöntemleri
  Piyano Çalmayı Öğrenmenin Efektif Yöntemleri
  Piyano sesi herkesin hoşuna gitmekte, fakat konu piyano çalmayı öğrenmek olduğunda çoğu kişi piyano çalışmak için günde iki üç saat zaman ayırmaya istek ve imkanlarının olmadığı argümanını öne sürerek vazgeçmekteler. Ancak piyano çalmayı öğrenmeniz için...
  Devamı
 • Piyano derslerine tekrar başlama
  Piyano Çalma Becerimizi Tekrar Nasıl Kazanalım
  Bir zamanlar piyano kursuna gidiyordunuz. Piyano çalmayı da bir yere kadar öğrenmiştiniz. Fakat kursa gitmek sizi sevindirmiyor, Içinizde güzel duygular yaratmıyor. Derslerde deyim yerindeyse “işkence” gibi geçiyordu. Ve işte birkaç yıl sonar sıkça içinizde müzük...
  Devamı
 • Pıyano sahne korkusu
  Konser Öncesi Korku
  «Evet ! Ben artık yapabiliyorum! Ben piyano çalabiliyorum! Bu o kadar güzel birşey ki! » – çığlıkları atmıştım ilk parçayı çalmayı öğrendiğimde. «Başkalarının da  benim ne kadar güzel çaldığımı dinlemelerini nasıl da isterdim. Ben onlara...
  Devamı
 • Piyano pedalları
  Piyano Pedallarının Fonksiyonu – Dört Pedallı Piyanolar
  İlk zamanlarda piyanoda pedallar bulunmamaktaydı. Bunu büyük bestecilerin (Wolfgang Amadeus Mozartt, Joseph Haydn v.s.) piyano başındaki resimlerinde kolaylıkla görebilirsiniz. Eğer pedalların olmaması dahiyane eserlerin yaratılmasına ve icra edilmesine engel değildiyse bugün neden pedallara ihtiyaç duyulmakta?  ...
  Devamı