Telefon: (0216) 4454770

Sahneye çıkmaktan korkuyor musunuz?

sahneye çıkmaktan korkuyormusunuz

Müzisyenlerin hemen hemen hepsi belirli bir anda çekinme veya korku hissederler. Korku derecesi farklı olabilir «midemde kelebekler uçuşuyor»  sözleriyle ifade edilen hafif heyecan hissinden başlayarak şiddetli titreme ve terleme gibi fiziki belirtilerle ifade edilen büyük korku hissine kadar varabilir.

Fakat siz sahneye çıkma korkusunu aşabilirsiniz! Siz hiçbir şeyden korkmadan her zaman ve her yerde  çalmayı öğrenebilirsiniz!Eğer nefesiniz «kesiliyorsa», elleriniz titriyor ve alnınız ter içindeyse –  «felaket» yaklaşıyor denebilir. Fakat bu her zaman oluyorsa, sahne korkusu daha fazla ve daha fazla artıyorsa sonuçta diyebilirsiniz ki «sahneye çıkmak bana göre değil».  Bu kapalı çember gibi bir şey. Fakat umut da var!Sahne korkusu aşılabilir. İlk önce geliniz bunun neden meydana geldiğini konuşalım.

 

Neden, ben neden korku hissediyorum?

İyi bir soru. Siz çalıştınız, hazırlandınız, eseri güzel çaldığınızı biliyorsunuz. Fakat başka insanların yanında çalarken, sanki emekleriniz boşa gitmiş gibi oluyor. Neden? İsterseniz bu soruna başka bir taraftan bakmaya çalışalım. Aslında siz sahneye çıkmaktan neden korkmayasınız ki? Sonuçta sahneye o kadar sık çıkmıyorsunuz, çoğu zaman da sizin çalmanızı kimse dinlemiyor.                                                                                                                                                                 Sahne korkusu hakkında birkaç sağlam efsane vardır. İşte aşağıdalar:

–           Eğer ben sahnede iyi çalabilirsem, artık korkmayacağım

–          Yeni başlayanlar sahneye çıkmayı hak etmiyorlar, çünkü seyirciye gösterecekleri bir şey yok

–          Çalmayı seviyorum, fakat ben hiçbir zaman müzik icra eden kişi ( müzisyen) olmayacağım

Sahnede iyi çalmak sahne korkusunu «tedavi ediyor» iddiası yanlıştır. Çalma seviyenizi yükseltmeniz şüphesiz özgüveninizi yükseltecektir. Her halükarda siz önceki gibi zamanınızın büyük bölümünde kendinizle baş başa çalacaksınız, ara sıra da başkaları önünde. Bundan dolayı sahne deneyimi çalma becerisine kıyasla daha yavaş birikmektedir. Kural olarak okul konserleri ve diğer «mecburi»sahne almalarınız korku ile mücadele etmeye yardımcı olmamaktadır, tersine pekiştirmektedir.

Ben çalışıyorum!  Bunun hiç mi yardımı olmayacak?

Şüphesiz yardımı olacaktır. Kendi enstrümanınızı tanıyınız ve çaldığınız müziği öğreniniz. Üzerinde çalışmadığın eserle sahneye çıkamazsınız. Fakat evde tek dinleyici kendiniz olduğunda çalışmak, istediğiniz anda durarak ve yeniden çalmaya başlamanız ile sahnede çalmanız aynı şey değil.Siz piyano çalmak için hazırlanmışsınız.

Fakat sahneye çıkmak için hiç hazırlanamamışsınız. Bir de bu konular hakkında düşününüz: sahneye çıkmak tamamen farklı şartların bir araya gelmesidir. Başka bir enstrüman, farklı mahal, farklı dekor ve duvar renkleri, farklı hava ve en önemlisi farklı insanlar!

Tek başınıza yaptığınız çalışmalardan farklı olarak dilediğiniz an durup tekrar eseri çalmayı başlayamazsınız, baştan sona kadar çalmanız gerekmekte. Her şeye ek olarak izleyicilerin çoğu sahne alanlardan mükemmel çalmalarını beklerler.

Sahnede icra ettiğiniz müziğin kendisinden başka hiçbir şeyin evdeki çalışma ortamıyla aynı değildir. Sizin akıl ve bedeninizin bu şartlara korku ile tepki vermesinde hayret edilecek bir şey bulunmamakta- bu tamamen  doğal bir tepkidir.

Bu durumda ne yapılmalı?

İnsanların karşısında çalmayı öğreniniz!  Nasıl mı?

Basit haliyle bunu yapmaya başlayınız. Arkadaşlarınızı ve ailelerinizi davet ediniz ve onlara çalınız. Sizi dinleyecek insanlar olduğunda çalabildiğiniz her yerde ve her zaman kim olursa olsun onlar için çalınız.

Başkalarının önünde çalma imkanınız  olduğunda bunu mutlaka yapınız. Mesela bu imkanları değerlendiriniz – aile ortamında yakınlarınız önünde, doğum günü partilerinde, okul kutlamalarında imkan oldukça çalınız, piyano çalarken evinizin camlarını açmanızın bile size faydalı olacaktır.

Mesele başka insanların karşısına çıkmaktır. Piyano çalmak, şarkı söylemek, dans etmek veya başka bir şey yapmak – önemli değil. Siz sahnede olmayı öğreniyorsunuz.

İlk başlarda sahne korkusu «sizinle» olacaktır, bundan şüpheniz olmasın. Fakat kısa zamanda korkunun nasıl yok olmaya başladığını hayretle göreceksiniz, kendi kendinizi şaşırtacaksınız!

Gerçek şudur, birçok kişi piyano çalmayı öğrenmek ister fakat bu istek hayal olarak kalır. Bunun için sizi çalarken dinleyenler şunu düşünürler: «Bak sen nasıl çalıyor, bende böyle çalmayı çok isterdim».

Unutmayınız – siz bunu yapabilirsiniz!

 

Son yazılar

 • Müzikte Pratik Ve Kulaktan Çalma önerileri
  Müzikte Pratik Ve Kulaktan Çalma
  Hayatın her alanlarında olduğu gibi müzikte de pratiğin önemi çok büyüktür. Sanatın bir dalı olan müzik alanında bunun önemi daha da büyüktür. Bilindiği gibi genel eğitimin bazı alanlarında kopya çekilebilinir, senin yapacağın işi başkasından yapmasını...
  Devamı
 • Piyanoda 4 elle calma
  Piyanoda Dört El Nasıl Çalalım
  Piyano belki de iki kişi tarafından çalınan tek müzik enstrumanıdır, üstelik bir-bir ardına sırayla değil iki kişi aynı anda çalmakta. Geçmiş yüzyılların büyük bestekarları  iki kişi tarafından çalınan müzik eserlerini boşuna yazmamışlardır. Eğer siz iki...
  Devamı
 • solist ve piyanist
  Piyanoda Eşlik Etme Sanatı
  Piyano oldukça çok yönlü bir enstrumandır. Piyanistlerin hem solist olabildiklerine hem de küçük caz gurubundan semfoni orkestrasına kadar farklı müzik topluluklarında müzisyen olarak yer aldıklarına  siz de dikkat etmişinizdir. Fakat ev ortamlarında piyanistler daha fazla...
  Devamı
 • Piyanoyu efektif çalma yöntemleri
  Piyano Çalmayı Öğrenmenin Efektif Yöntemleri
  Piyano sesi herkesin hoşuna gitmekte, fakat konu piyano çalmayı öğrenmek olduğunda çoğu kişi piyano çalışmak için günde iki üç saat zaman ayırmaya istek ve imkanlarının olmadığı argümanını öne sürerek vazgeçmekteler. Ancak piyano çalmayı öğrenmeniz için...
  Devamı
 • Piyano derslerine tekrar başlama
  Piyano Çalma Becerimizi Tekrar Nasıl Kazanalım
  Bir zamanlar piyano kursuna gidiyordunuz. Piyano çalmayı da bir yere kadar öğrenmiştiniz. Fakat kursa gitmek sizi sevindirmiyor, Içinizde güzel duygular yaratmıyor. Derslerde deyim yerindeyse “işkence” gibi geçiyordu. Ve işte birkaç yıl sonar sıkça içinizde müzük...
  Devamı
 • Pıyano sahne korkusu
  Konser Öncesi Korku
  «Evet ! Ben artık yapabiliyorum! Ben piyano çalabiliyorum! Bu o kadar güzel birşey ki! » – çığlıkları atmıştım ilk parçayı çalmayı öğrendiğimde. «Başkalarının da  benim ne kadar güzel çaldığımı dinlemelerini nasıl da isterdim. Ben onlara...
  Devamı
 • Piyano pedalları
  Piyano Pedallarının Fonksiyonu – Dört Pedallı Piyanolar
  İlk zamanlarda piyanoda pedallar bulunmamaktaydı. Bunu büyük bestecilerin (Wolfgang Amadeus Mozartt, Joseph Haydn v.s.) piyano başındaki resimlerinde kolaylıkla görebilirsiniz. Eğer pedalların olmaması dahiyane eserlerin yaratılmasına ve icra edilmesine engel değildiyse bugün neden pedallara ihtiyaç duyulmakta?  ...
  Devamı