Telefon: (0216) 4454770

Salsa Kursunda İlk Ders İçin Hazırlanma

Kursa yazıldınız ve ilk dersiniz için heyecanlanıyorsunuz ve motive oldunuz. Ancak, cevabını aradığınız bazı sorularınız var ve dans sınıfınızdan en iyi şekilde yararlanmak için hazır olmak istiyorsunuz.
Lütfen izin verin size yardımcı olalım. İlk olarak herhangi bir beklenmedik sorundan kaçınmak için 15 dakika erken gelin. Kendinize ait ayrıntılı bilgileri doldurun.

Yanınızda özel dans ayakkabıları getirdiyseniz dersin başlaması için beklerken salsa dersine hazır olmak için bu ayakkabıları giyin. Eğer dans ayakkabılarınız yoksa o zaman rahat bir ayakkabı giyin. Terlik, sandalet veya gevşek ayakkabı giymeniz önerilmez. Dışarıya çıkarken giyeceğiniz ve dansta kullanacağınız ayakkabıların aynı ayakkabı olması, bu ayakkabılarla dans etmeye alışmanız ve bir salsa kulübüne gittiğinizde farkı hissetmemeniz açısından mükemmel olacaktır.

Rahat giysiler giyilmesinde kesinlikle bir sakınca yoktur. Ancak, Latin dansı egzotik tropik tatların bir dokunuşuna sahip olduğundan iyi görünmek için biraz çaba sarf etmekten korkmayın. Sınıftaki herkes ile tanışacak olmanızdan dolayı ilk izlenime önem veren biriyseniz kıyafetiniz konusunda iyi görünmek için elinizden geleni yapın. 1 saat boyunca ayakta kalacak ve dans ediyor olacağınız için giysilerinizin sizi rahatsız etmemesi önemlidir.

Sizin gibi dersi bekleyenlerde muhtemelen sizin kadar heyecanlı bir bekleyiş içerisindedirler. Onlara sohbet edin. Öğretmen dersin başladığını haber verdiğinde eşyalarınızı her zaman görebileceğiniz şekilde sandalyenin altına bırakarak dans pistine yürüyün.
Öğretmenler tarafından alacağınız dersteki deneyiminiz en üst düzeye çıkarılmaya çalışıldığı için öğretmenlerin söylediklerini dikkatle dinleyin.
Öğretmenler temel kavramları anlatacaklar ve 15 dakika içerisinde müzik eşliğinde adımları denemeye başlayacaksınız. Hareketleri mükemmel yapmak zorunda değilsiniz. Tek yapmanız gereken sadece yapmayı denemek. Kurs, 8 haftalık bir dönem içerisinde size yardımcı olmak üzere tasarlanmıştır. Sabırlı olun, dikkatlice dinleyin ve denemeye devam edin. Sol ayaklı dansçılar yoktur, sadece sol ayaklı öğretmenler vardır.
Her hafta adımları yeniden tekrar edeceğimizden adımları öğrenmek için bir fırsatınız daha olacaktır. Vücudunuz tekrar ile kas hafızasını arttıracak şekilde tasarlanmıştır. Tek yapmanız gereken şey salsa sınıfına gelmek ve egzersizleri yapmaktır. Sonuçların doğal olarak kendiliğinden ortaya çıktığını göreceksiniz.

Hareketlerin farklı partnerler ile denenmesinin öğrenme sürecini hızlandırdığını tecrübe ettiğimizden dolayı partnerleri kendi aralarında dönüşümlü olarak çalıştırıyoruz. Bu şekilde yeni kişiler ile tanışmanız mümkün olacağı gibi aynı zamanda hareketleri her defasında farklı bir kişi ile uygulayabileceksiniz.

Salsa dersinizden sonra eşyalarınızı toplayın ve hafta içi uygun olan her yerde işteyken, otobüs durağında, vb. pratik yapmaya çalışın. Bu arada araba kullanırken pratik yapmayı denemeyin. Bu şekilde tekrar etme vücudunuzun bir sonraki salsa dersiniz öncesinde salsa adımlarını unutmamanızı sağlayacaktır.

Yıllardır edindiğimiz tecrübe bize öğrencilerin tekrar etmedikleri durumlarda haftalar geçtikçe önceden öğrendikleri hareketleri unuttuklarını gösterdi. Böylece gelecek dersinizde temel adımları tekrardan gözden geçireceğiz, yeni bir patern öğreteceğiz ve bu iki dersi birleştireceğiz. Her hafta eski öğrendiklerinizi gözden geçirerek ve yeni adımlar öğrenerek kolaylıkla salsa dans becerilerinizi giderek arttıracaksınız.

Son yazılar

 • Müzikte Pratik Ve Kulaktan Çalma önerileri
  Müzikte Pratik Ve Kulaktan Çalma
  Hayatın her alanlarında olduğu gibi müzikte de pratiğin önemi çok büyüktür. Sanatın bir dalı olan müzik alanında bunun önemi daha da büyüktür. Bilindiği gibi genel eğitimin bazı alanlarında kopya çekilebilinir, senin yapacağın işi başkasından yapmasını...
  Devamı
 • Piyanoda 4 elle calma
  Piyanoda Dört El Nasıl Çalalım
  Piyano belki de iki kişi tarafından çalınan tek müzik enstrumanıdır, üstelik bir-bir ardına sırayla değil iki kişi aynı anda çalmakta. Geçmiş yüzyılların büyük bestekarları  iki kişi tarafından çalınan müzik eserlerini boşuna yazmamışlardır. Eğer siz iki...
  Devamı
 • solist ve piyanist
  Piyanoda Eşlik Etme Sanatı
  Piyano oldukça çok yönlü bir enstrumandır. Piyanistlerin hem solist olabildiklerine hem de küçük caz gurubundan semfoni orkestrasına kadar farklı müzik topluluklarında müzisyen olarak yer aldıklarına  siz de dikkat etmişinizdir. Fakat ev ortamlarında piyanistler daha fazla...
  Devamı
 • Piyanoyu efektif çalma yöntemleri
  Piyano Çalmayı Öğrenmenin Efektif Yöntemleri
  Piyano sesi herkesin hoşuna gitmekte, fakat konu piyano çalmayı öğrenmek olduğunda çoğu kişi piyano çalışmak için günde iki üç saat zaman ayırmaya istek ve imkanlarının olmadığı argümanını öne sürerek vazgeçmekteler. Ancak piyano çalmayı öğrenmeniz için...
  Devamı
 • Piyano derslerine tekrar başlama
  Piyano Çalma Becerimizi Tekrar Nasıl Kazanalım
  Bir zamanlar piyano kursuna gidiyordunuz. Piyano çalmayı da bir yere kadar öğrenmiştiniz. Fakat kursa gitmek sizi sevindirmiyor, Içinizde güzel duygular yaratmıyor. Derslerde deyim yerindeyse “işkence” gibi geçiyordu. Ve işte birkaç yıl sonar sıkça içinizde müzük...
  Devamı
 • Pıyano sahne korkusu
  Konser Öncesi Korku
  «Evet ! Ben artık yapabiliyorum! Ben piyano çalabiliyorum! Bu o kadar güzel birşey ki! » – çığlıkları atmıştım ilk parçayı çalmayı öğrendiğimde. «Başkalarının da  benim ne kadar güzel çaldığımı dinlemelerini nasıl da isterdim. Ben onlara...
  Devamı
 • Piyano pedalları
  Piyano Pedallarının Fonksiyonu – Dört Pedallı Piyanolar
  İlk zamanlarda piyanoda pedallar bulunmamaktaydı. Bunu büyük bestecilerin (Wolfgang Amadeus Mozartt, Joseph Haydn v.s.) piyano başındaki resimlerinde kolaylıkla görebilirsiniz. Eğer pedalların olmaması dahiyane eserlerin yaratılmasına ve icra edilmesine engel değildiyse bugün neden pedallara ihtiyaç duyulmakta?  ...
  Devamı