Küçük kızınız pembe bale patiklerini ve ışıltılı bale elbiselerini seviyor mu? Eğer öyleyse o zaman bir gün baş balerin olmaya adaydır. Pek çok kız ve erkek balenin ışıltılı dünyasından etkilenir ve bazıları bale sanatında ustalaşmak için büyük çaba sarf etmeye son derece isteklidir. Ancak bale derslerinin ucuz olmadığını unutmayın.

Bir çok Beceri Öğrenmek

Profesyonel bir balerin  olma fikri birçok gence çekici gelse de, bu zorlu dünyada çok azının profesyonel olarak başarabildiğini hatırlamak önemlidir. Ancak bu, çocuğunuzu denemeye teşvik etmemeniz gerektiği anlamına gelmez, çünkü kimin ciddi bir balerin olma yeteneğine sahip olacağını asla bilemezsiniz. Çocuğunuz usta bir balerin olamasa bile, sıkı çalışma, koordinasyon, zarafet, güç, dayanıklılık ve denge gibi bir dizi beceri öğrenecektir.

Bale kursu fiyatları ne kadar ve neye göre belirlenir?

Çocuğunuzu bale kursuna kaydettirmeyi mi düşünüyorsunuz ancak ne kadara mal olduğundan emin değil misiniz ? Bu yazımızda Türkiye genelinde bale derslerinin ortalama fiyatlarını inceleyeceğiz. Hobi amaçlı bale dersleri nispeten uygun maliyetli olabilir ve çeşitli yetenek seviyelerini barındırabilir.

Bir bale kursuna ne kadar para ayırabileceğiniz, nerede yaşadığınız, öğretmenin stüdyoya getirdiği eğitim ve uzmanlık, öğretmen/öğrenci oranı, okulun itibarı, bale derslerşnde bir piyanist olup olmadığı gibi çok çeşitli faktörlere bağlıdır.

Bale dersleri neden ortalamadan daha ucuz veya daha pahalı?

Bale derslerin daha ucuz veya daha pahalı olmasının bir çok nedeni olabilir örneğin bale stüdyosunın tesisleri, konumu, öğretmenlerinin deneyimleri ve bunun dışında sınıfların büyük mü küçük mü olduğu öğrenci sayısına göre de fiyatlar değişmektedir. Bale kursları ne kadar ödemem gerektiğini nasıl hesaplıyor? Her bale okulunun bir ücret tarifesi olacaktır ancak tüm bale kursları aynı programı kullanmamaktadır. Farklı yaş ve farklı uzunluktaki sınıflara göre de fiyatlar değişecektir. Bunun dışında öğretmenlerin deneyimine göre ücretler de yine tabi artacaktır.

Çocuğunuz haftada birden fazla ders alıyorsa, ders başına maliyet biraz düşebilir. Öte yandan, çocuğunuz özel veya yarı özel ders alıyorsa, seansın uzunluğuna ve öğretmenin getirdiği uzmanlık ve eğitime bağlı olarak fiyatın daha yüksek olmasını bekleyebilirsiniz.

Ayrıca, çoğu eğlence sınıfının 30 dakika ile bir saat arasında sürdüğünü, ancak daha ileri seviyelerde biraz daha uzun sürebileceğini unutmayın.

 

Bale derslerinde indirim imkanı var mı ?

Bazı bale kursları toplu ödemelerde bale dersleri için indirim sunabilir. Bu indirimler katıldığınız ders sayısına ve saate peşin ödeme yapıp yapmadığınıza göre değişebilir.

 400 ile 800 TL arasında bale dersleri

Bu kategorideki bale kursları milli eğitim bakanlığı standartlarını karşılamaya çalışır. Öğretmen gelişimini hedefler ve öğrenci sayısını arttırmaya yönelik bale kursları bu kategoridedir. Belirtilen aralıktaki bale kursların fiyatları sizin için uygunsa ve eğitim almak istiyorsanız tekrar kendinizi sorgulamalısınız çünkü bu tarz kurslar genellikle dar bütçeli ailelere hitap ettiğinden çocuklarınızın gelişim göstermelerini beklenmesi %100 garanti değildir. Bu tarz kurslarda yılsonu gösterileri olmayabilir. Bunun dışında kursun diğer ekstra sosyal alanları eksik olabilir ve diğer etkinliklerden de mahrum olabilirsiniz.

Bale eğitimi için 1300 TL ile 2600 TL arasında ücret alan kurum var bale dersleri için çok mu pahalı?

Unutmamalısınız ki her zaman daha üst seviyede bale dersleri mevcuttur. Bale dersi ücretleri, bale kurslarının eğitimlerini müfredatlarına göre değişim gösterebilmektedir. Nitelikli bale eğitimi almak istiyorsanız 1300 TL ile 2600 TL arasında bir bütçeniz olması gerekmektedir. Belirtilen fiyat aralığındaki kursları milli eğitim bakanlığı lisanslı MEB denetimlerinden geçen ve kurs müfredatı her sene milli eğitim Bakanlığı’na bildirilmesi gereken kurslardır. Bu kurslar milli eğitim Bakanlığından akredite olduğu için bale dersi veren öğretmenler genellikle sahne tecrübeleri olan kişilerdir ve uzman balerinler veya bale eğitmenleridir. Bu tarz bale kurslarını son derece hijyenik, konforlu, yeterli ışık alan, genellikle şehrin merkezi kesimlerinde bulunur ve bale barı gibi diğer ekipmanları bulundurmaktadır. Bale salonu zemini bale yapmak için uygundur. Ayrıca bale dersleri aldığınızda okul dışındaki sosyal alanlardan otopark hizmetlerinden faydalanabilir ve merkezi konumlarından dolayı ulaşımları çok daha kolaydır. Bu tarz okullarda yılsonu gösterileri, performans çalışmaları yapılmaktadır.

Bale kursu seçiminde sadece fiyat mı önemli ?

Bale kursu seçerken nasıl bir plan yapmalısınız ? Size önerimiz mutlaka milli eğitim bakanlığı müfredatına uygun son derece profesyonel eğitim eğitim veren kurslardan eğitim almalısınız. Merdivenaltı kaçak eğitim veren yerlerden ve ucuz fiyat politikalarından kaçınmanızı öneriyoruz. Hem zaman kaybına yol açtığı gibi hem de hedeflerinize ulaşamadığınızda hayal kırıklığına uğrayabilirsiniz.

Nitelikli bale eğitim kurumlarının fiyatları bale öğretmenlerinin deneyimlerine, kurs içeriğine, sosyal alanların bulunup bulunmamasına göre değişim göstermektedir. Ayrıca milli eğitim Bakanlığına bağlı her bale kursu MEB müfettişleri tarafından denetlendiğinden acil çıkış kapıları veya yangın merdivenleri olan binalarda eğitim göstermektedirler. Uzun süredir eğitim veren bale kurumları son derece güvenilir olduğu için sizde çocuklarınızı bu tarz yerleri verdiğinizde kendinizi çok daha rahat hissedersiniz.

 

grup bale dersleri

 

Dikkat Edildecek Diğer Hususlar

 

Çocuğunuz için en iyi bale dersi için seçim yaparken, birkaç önemli faktörü göz önünde bulundurmak isteyeceksiniz. İlk olarak, programınıza uygun sınıflar sunan bir kurs bulmanız gerekeceğinden, ders günü ve saati önemlidir. Ayrıca çocuğunuzun dikkat süresine ve mizacına uygun bir tarza sahip bir bale öğretmeni bulmak isteyeceksiniz. Ve bir öğretmenin gösterdiği referanslara kapılmak kolay olsa da, çocuğunuzu sadece bir hobi olarak bale yapmaya yazdırıyorsanız, o zaman bale öğretmeniyle bağlantı kurmanın daha önemli olabileceğini unutmayın. Böylece çocuğunuz bale derslerinden keyif alacak ve tekrar tekrar baleye gitmek isteyecektir.

Herkes için bir şeyler

 

 Çoğu genç öğrenciler, yaklaşık üç veya dört yaşlarında bale derslerine girmeye hazırdırlar.Ayrıca balenin tipik olarak erkeklerden daha çok kızlara hitap ettiğini, aslında her iki cinsiyet için de birçok fayda sağladığını unutmayın. Futbolcular bile zarafetlerini ve vücut kontrollerini güçlendirmek için bale dersleri alırlar. Bu nedenle, oğlunuz derslere kaydolmak istiyorsa, hem erkekleri hem de kızları kucaklayan ve ikisini de rahat hissettirecek bir bale kursu bulun.

Ayrıca, birçok bale stüdyosu modern dans, caz, tap, hip hop, pointe, akrobasi ve şerit jimnastiği dahil olmak üzere çeşitli başka dans dersleri de sunmaktadır. Bu, kendilerine sunulan ifade çeşitlerini keşfetmek isteyen dansçılar için uygun olabilir, bu yüzden farklı bale okulları karşılaştırırken bunu aklınızda bulundurun.

Ekstraları Unutmayın

Bale derslerinin maliyetine ek olarak, dikkate almanız gereken diğer ilgili masraflar da vardır. Örneğin, çoğu kızın derslere genellikle tek parça streç giysi, tayt ve bale ayakkabısı giymesi gerekir. (Erkeklerin ne giymesi beklendiği ortama göre değişebilir.) Ne kadar süslü olduğuna ve nereden satın aldığınıza bağlı olarak fiyatlar farklı olabilir . Bale ayakkabıları da markalara göre profesyonel olup olmamasına bağlı olarak değişebilir. Son olarak, eğer çocuğunuz pointe çıkıyorsa  pointe ayakkabası almalısınız. Ayrıca çocuğunuzun ayakları büyüdükçe ayakkabılarının değiştirilmesi gerekeceğini de unutmayın. Ayrıca, çocuğunuz dans konusunda ciddileştikçe, ayakkabılarının daha sık yıprandığını ve daha sık değiştirilmesi gerektiğini göreceksiniz. (Profesyonel dansçılar, birkaç haftada bir, her yıl ayakkabıya önemli bir yatırım yaparak bir çift pointe ayakkabı giyebilirler.) Çocuğunuz daha ciddi bir seviyeye geldikçe göz önünde bulundurulması gereken bir diğer masraf, resitallerin ve diğer performansların birden fazla prova gerektirmesidir. Ve ebeveynlerden genellikle bunlara dahil olan zaman için ödeme yapmaları beklenir.

Tags :
Share This :
Scroll to Top