Yetişkin kişiler için yaş sınırlaması yoktur. Çocuklarda çocuk fizyolojisine bağlı olarak durum biraz farklıdır. Çocukların elleri ve parmakları güçlendiği yaştan itibaren gitar eğitimi almaya başlayabilirler. Bununla birlikte gitar eğitimine başlayabilmesi için çocuğun el ve parmakları eğitim alacakları gitar sapını sarmalayıp tutabilecek durumda olması gerekmekte. Başka bir deyimle önemli iki kriter vardır:

Çocuklar için gitar dersleri– birincisi güçlü parmaklar (çünkü parmaklarıyla gitar tellerini gitar sapına doğuru bastırması gerekmekte, bu hareket ilk dönemlerde ağrı da yapabilir, kısa süre sonra da parmaklar alışır ve ağrı hissedilmez), – ikincisi de elin büyüklüğü (elin genişliği ve parmakların uzunluğu) – çeşitli pozisyonları yapabilmesi için gerekli şartlardan bir tanesi. Çocukların gitar eğitimi için daha küçük boyutlarda (1/2  ve  3/4 boyutlar) gitarlar mevcuttur. 1/2 boyuttaki gitarlar çok küçük olup çoğu durumlarda 6 yaşındaki çocuklara bile küçük gelmektedir. Çoğunlukla 10 – 12 yaş çocuklar için 3 /4 boyuttaki gitarlar uygundur. Daha sonra normal boyuttaki gitarla devam etmekteler.

Gitar derslerine neden başlanmalıGitar eğitimine başlayan çocuk için sentetik (naylon) telli gitar seçmeniz gerekmekte çünkü bu teller çocukların parmaklarına zarar vermemekte ve ağrı yapmamaktadır. Genelde çocukların çoğu 6 -7 yaşından itibaren gitar dersleri alabilecek durumda olurlar. Çocukları gitar dersleri almaya hazırlamak için müzik dinleme alışkanlığı kazandırmayı, şarkı söylemeyi, ritim duygusunu geliştirecek çalışmalara katılmalarını tavsiye ediyoruz. Ders içerisinde enstrüman çalan tüm öğrencilere gerekli olan nota eğitimi de verilmektedir.

Tags :
Share This :
Scroll to Top