Piyano Çalarken Rahatlamanın Önemi

Piyanoda notaları pratik ederken ya da zorlandığınız bolümler üzerinde çalışırken zamanın nasıl da çabucak geçtiğini farkında olmayabilirsiniz. Fakat piyano çalmayı bıraktığınızda, muhtemelen kaslarınız size piyano başında ne kadar oturduğunuzu söyleyecektir.

Kollarınızda sırtınızda ve parmaklarınızda yanlış piyano oturma biçiminden dolayı ya da gergin olduğunuz için ağrı hissedebilirsiniz. Sadece ağrı hissetmeniz haricinde piyano çalmanızı da etkileyebilir. Kendiniz sıktığınız veya gergin olduğunuz için çalma stiliniz doğallıktan yoksun olabilir. Hata yapmaktan çekindiğiniz için ve yaptığınız hatalar yüzünden kendinize olan güveni birazcık sarsabilmesinden dolayı özellikle piyanoya yeni başlayanlar için piyano çalma zor olabilir.

Bu durumun çözümü için rahatlamalısınız. Bu sadece akışına bırakmak anlamına ya da kendinizi olabildiğince rahat durumda bırakmanız anlamına da gelmemektedir. Bu kullanmadığınız kaslarınız dinlenme pozisyonundayken kullandığınız kasların olabildiğince esnek durumda olması anlamına gelmektedir. Bu şekilde fazladan çaba sarf etmenize gerek kalmadan daha kolay bir şekilde piyano çalabilirsiniz.

Piyanoda pratik yaparken kendimizi nasıl rahatlatabiliriz? Piyano çalmaya çok rahat biçimde başlayabilirsiniz ve kendinizi piyano çalmaya verdiğinizde çabucak dinlenmeyi unutabilirsiniz ve piyano parçanızda ilerlerken yavaş yavaş daha da gergin hissedebilirsiniz. Nasıl rahatlamanız gerektiğini öğrenmeli ve düzenli olarak vücudunuzun verdigi mesajlari dinlemeli ve buna göre rahatlama durumuna dönmek için gerekli önlemleri almalısınız.

Yeni başlayanlar için piyano çalarken rahatlamanızı sağlayacak tekniklerle birlikte piyano çalarken deneyebileceğiniz teknikler şunlardır:

Piyano derslerinden veya piyonda pratik yaptıktan sonra vücudunuzu analiz edin. Vücudunuzun hangi bölümlerinde ağrı veya acı hissediyorsunuz. Vücudunuz etkilendiğini birçok bolum olabilir örneğin dirsekler veya parmaklar veya sadece sırtınızda ağrı hissedebilirsiniz

Piyano pratik saatlerinizin bir bölümünde sadece el ve parmak egzersizlerine odaklanın. Piyano parçasında belli bölümlere odaklanarak sadece o bolümdeki notaları çalın.

Fiziksel esneme egzersizleri rahatlamanıza yardımcı olabilir. Örneğin bazı kişiler piyano çaldıktan sonra ve önce bileklerinde yuvarlaklar yaparak esnetirken bazı kişiler de parmaklarını piyano derslerinden önce ve sonra sıcak suda tutarak kasların esnemesine imkan veriyorlar.

Başlangıç seviyesinde piyano dersleri alırken öğretmeniniz başlangıç ​​için bazı basit egzersizler gösterebilir.

Pratik yaparken vücudunuzun verdiği mesajlara kulak verin. Her 5 -10 dakikada bir piyano çalmaya ara verip, vücudunuzda kasılma hissettiğiniz bolümler olup olmadın bakin. Bu bölümlerde esneme egzersizleri yapmak veya ayağa kalkıp etrafta biraz yürümeniz kan aklisinin hızlanmasına yardımcı olacaktır.

Nefesinize dikkat edin. Zor parçaları çalarken kendinizi geren unsurlardan biri de yanlış veya olağan dışı nefes alıp vermedir.

Vücudunuz garip şeyler yapabilir. Bu sorunların farkında olarak ve normal şekilde nefes alıp vererek vücudunuzun daha zor bölümleri çalma sırasında bile rahatlamasını sağlayabilirsiniz.

Piyano öğretmenlerinizden tavsiye isteyebilirsiniz. Öğretmenleriniz duruşunuzda parmaklarınızda veya el pozisyonlarınızdaki hataları size söyleyebilir ve eğitim çalışmaları sırasında sorunlu noktaları hafifletmeye yardımcı olacaktır.

–          Hata yapmaktan çekinmeyin. Her zaman rahatlamayabilirsiniz ve bazen gergin olabilirsiniz. Kim her zaman rahat olabilir ki? Yeni teknikler öğrenirken veya zor bölümlere odaklanırken gergin olmak normaldir. Kaçınmak istediğiniz durum piyanoya başlar başlamaz hemen kendinizi germenizdir.

Kendiniz germeniz gereksiz yere enerjini tüketmenize, kaslarınızda acı hissetmenize ve verimli bir biçimde piyano çalma yeteneğinizi azaltacaktır. Kötü alışkanlıklar ayrıca incinmelere neden olabilir. Piyano notalarını ve parçalarını öğrenmenin haricinde piyano çalarken rahatlamak için özel olarak konsantre olun. Bu şekilde daha iyi derecede piyano çalmanın ötesinde pratik zamanlarınızdan daha fazla keyif alabilirsiniz.

Tags :
Share This :
Scroll to Top