İlk gitarınız için seçim yapmak, ömür boyu sürecek bir öğrenme ve ilham yolculuğunun ilk adımı olacaktır. Ayrıca tüm müzik aletlerinin birçok farklı marka ve modeli olduğu için satın alma süreci kafa karıştırıcı olabilir.

İlk gitarınızı alıyorsanız, hangi boyutta gitar alacağınız, akustik mi yoksa elektrogitar mı , veya yeni mi yoksa kullanılmış bir enstrümana mı yatırım yapacağınız gibi seçeneklerle karşı karşıya kalacaksınız. Kararınızı etkileyebilecek birçok değişken olsa da, en önemli şey kulağa hoş gelen, iyi görünen ve gitar çalmaya sizi teşvik edecek bir gitar bulmaktır.

Sayısız gitar stili mevcuttur ve herkesin kendi kişiliği ve zevki vardır. Her şeyden önce, enstrüman size ilham vermeli ve daha sık pratik yapma isteği uyandırmalıdır. Türler ve stiller arasında karar vermekten, hangi gitar boyutlarının satın alınacağına karar vermeye kadar, bu gitar satın alma rehberi sizin için en iyi başlangıç ​​gitarını bulma sürecini basitleştirmeye yardımcı olacaktır.

Yeni Başlayanlar İçin Doğru Gitar Seçimi

Gitar kursumuzda en sık aldığımız sorulardan biri, gitar çalmayı öğrenmeye başlamak isteyen çocuklarına ebeveynlerin hangi gitarı alması gerektiğidir. Yeni başlayan bir müzisyen için nasıl gitar alacağınızı öğrenmenize yardımcı olacak birkaç ipucunu sizinle paylaşmak istiyoruz.

Çok popüler olan birkaç genel gitar kategorisi vardır. Bu stiller çok farklı ses ve çalınabilirlik özelliklerine sahiptir. Hangi gitarı alacağınıza önceden karar vermek, seçeneklerinizi önemli ölçüde daraltmanıza yardımcı olacaktır.

Eğer öğrenciler enstrümanlarından ilham alırlarsa çok daha hızlı ilerleyeceklerdir. Çocuğunuzun en sevdiği gruplar ve müzik tarzları, en iyi başlangıç ​​gitarının seçimi konusunda iyi bir gösterge olacaktır.

 

Yeni Başlayanlar İçin Elektro Gitar Satın Alma Rehberi

Tüm gitar türleri arasında, elektro gitarlar, modern müzikte kullanılan en popüler stildir. Elektro gitarlar kendi başlarına yalnızca en zayıf sesi üretirler, ancak bir kez bir amplifikatöre bağlandıklarında, çeşitli sesler için bir potansiyel dünya açarlar. Bu gitarlar öncelikle rock, metal, pop, blues, caz, country ve R&B’de kullanılır.

Elektro Gitarın Avantajları

 • Akustik veya klasik çalmaktan daha kolaydırlar
 • Genç gitaristler için birçok boyutta mevcutturlar
 • Çok yönlü ve çeşitli tonlar üretebilirler
 • En popüler müzik tarzlarında sıklıkla kullanılırlar
 • Amplifikatör ile istenildiği kadar yüksek veya hafif olarak ayarlanabilirler

Elektro Gitarın Dezavantajları

 • Tam bir ses elde etmek içinamfi ve bağlantı kablosu gibi bazı ek aksesuarlar gerektirir

Yeni Başlayanlar İçin Akustik Gitar

Alma Rehberi

Akustik gitarlar, elektrik amplifikasyonu olmadan zengin bir ses üretecek şekilde üretilmiştir. Tüm gitar türleri arasında en çok folk, pop gibi türlerde kullanılırlar, ancak bazen rock, blues ve R&B’de de kullanılırlar.

Birçok ebeveyn, akustik gitara başlamakla elektro gitara başlamak arasındaki farkı merak ediyor. Özünde, bunlar aynı araçtır ve birinde öğrenilen kavramlar hemen diğerine aktarılabilir. Bununla birlikte, bir elektro gitar, öğrenmek için en iyi başlangıç gitarı olabilir, çünkü sap kısmı daha dar olduğundan ve tellere basmak daha kolay olduğundan çalması genellikle biraz daha kolaydır.

Akustik gitarın avantajları

 • Ek amplifikasyon gerektirmez
 • Çıkarılabilir bir pikap ile güçlendirilebilir
 • Akorları çalmak için harika olan parlak ses
 • Amplifikatöre ihtiyaç duymadan tasarruf ettiğiniz parayı kullanarak daha iyi bir ilk enstrüman alabilirsiniz

Akustik gitarın dezavantajları

 • Birçok model, bir amfiye veya ses sistemine bağlantı için ek ekipman gerektirir, bu da bir grupla çalarken duyulmayı zorlaştırır.
 • Sınırlı sayıda ses ve ton
 • Daha kalın teller gerektirir, bu da yeni başlayanlar için çalmayı zorlaştırır
 • Bazı başlangıç modelleri kötü kalitededir

Akustik-Elektro Gitar Nedir?

Elektrik ve akustiğin avantajlarını birleştiren bir gitara ihtiyacınız olduğunu düşünüyorsanız, akustik-elektro gitarı düşünebilirsiniz. Sanatçılar genellikle büyük mekanlarda akustik gitar kullandığından, akustik gitar yapımcıları yerleşik mikrofonları veya alıcıları olan modeller üretir. Avantajı, bu gitarların tam olarak bir akustik gitar gibi işlev görmesi ve ses vermesidir, ancak gerektiğinde, bir amfi veya ev ses sistemine takılabilir ve ses düzeyi güçlendirilebilinir.

Akustik-elektrikli gitarların çoğu, yerleşik bir ekolayzır şeklinde bir miktar ton kontrolüne sahiptirler. Dezavantajı, bu gitarların akustik gitarlarda bulunmayan elektronik donanıma sahip olması nedeniyle daha fazla enerji tüketmesidir. Ancak maliyeti bir elektro gitar kadar olabilir ve bu nedenle çalmak istediğiniz müzik tarzına bağlı olarak akustik-elektrik bir seçenek olabilir.

İnternetten satın aldığınız herhangi bir şeyi kapınıza gelmeden önce denemenin bir yolu yok, bu yüzden şahsen alışveriş yapıyorsanız, burada dikkat etmeniz gereken birkaç şey var. Yeni enstrümanlar hakkında önemli not: Gitar üreticilerinin maliyetten tasarruf etme yollarından biri, enstrümanın son kurulumuna minimum emek harcamaktadırlar.

Çoğu zaman parçalar kalitelidir ve montaj iyidir, ancak bir enstrümanın iyi çalınmasını ve en iyi şekilde ses çıkarmasını sağlayan ince ayarlar tüketiciye bırakılır.

 1. Gitar akordunu koruyor mu?

Mağazadan birisinin gitarı standart akort ayarına getirmesini ve birkaç akor çalmasını sağlayın. Bunu yapmanın iki nedeni var.

İlk olarak, kulağa muhteşem geliyorsa, muhtemelen satış elemanı değildir (ki muhtemelen iyi bir gitaristtir).Enstrümanın ayarlanmasının ikinci nedeni, ses kalitesini kontrol etmektir.

 1. Gitarın Boynu Düz Mü?

Herhangi bir eğri veya bükülme için gitarın boynunu kontrol edin. İdeal olarak, gitarınızın boynu düz olmalı ve çalarken tellerin perdelere çarpmasını önlemelidir.

Gitarın bir yayı veya arka yayı varsa, özellikle yeni başlayanlar için gitar çalmayı zorlaştırabilir. Gitarınızın boyun kabartmasını nasıl kontrol edeceğinizi bilmiyorsanız, bir profesyonele sorun. Gitar boynunuzla ilgili olası sorunları kontrol edip tanımlayabilmeli ve gerektiğinde düzeltmeler yapabilmelidirler.

 1. Teller Klavyeden Ne Kadar Uzakta?

Bir gitarın veya bas gitarın hareketi, tellerin klavyeyle ilişkisidir. Kontrol Aksiyon oldukça kolay ayarlanabilen bir şeydir, ancak gitarın boynu ve gövdesinin birleştiği noktada teller saptan çok uzaktaysa veya sap belirgin şekilde kavisliyse, kaçınılması gereken bir enstrüman olabilir.

Bu, mutlaka marka veya modelin kusurlu olduğu anlamına gelmez, sadece bu enstrümanın bazı sorunları olduğu anlamına gelir.

 1. Klavyenin tamamına rahatça ulaşabiliyor musunuz?

 

Gitar kulağa hoş geliyorsa ve tüm klavyeye rahatça ulaşıp ulaşamayacağınıza bakın. Metal perdelerin herhangi bir ucunun dışarı çıkıp çıkmadığını hissedip hissetmediğinizi görmek için parmağınızı boynun her iki yanında gezdirin.

Bazılarının ahşapla aynı seviyede olmadığını düşünüyorsanız, bu enstrümanın kötü olduğu veya o marka veya modelin iyi olmadığı anlamına gelmez, ancak muhtemelen halihazırda bu sorunu olmayan başka bir gitar veya bas gitar bulabilirsiniz. Ahşapla aynı hizada olmayan perdeler düzeltilebilir, ancak yeni bir enstrüman alıyorsanız bununla uğraşmanıza gerek yok.

 1. Gitar elektroniği iyi durumda mı?

Bir elektro gitara bakıyorsanız, onu bir amfiye takın ve tüm anahtarları değiştirin ve tüm düğmeleri birkaç kez çevirin. Herhangi bir çatırtı sesi duyarsanız, dahili elektronik parçaların bir kısmı biraz kirli olabilir.

Yine, bu düzeltilebilir bir sorun, ancak çocuğunuz ilk kez prize taktıktan birkaç dakika sonra duymak isteyeceğiniz bir şey değil.

Yeni Ve Kullanılmış Gitar Satın Almak

Kullanılmış bir gitar satın almak, genç bir gitaristin profesyonel düzeyde bir enstrümana geçmesi için harika bir yol olabilir. Üst düzey gitarlar, bakım yapılırsa yıllarca kullanılabilinir . Fender ve Gibson gibi üreticilerin elli ila altmış yıllık klasik modellerini kullanan birçok profesyonel müzisyen mevcuttur.

Ancak üreticiler, eskimeyen malzemeler kullanmaktansa daha ince (daha zayıf) metal parçalar ve daha yumuşak ahşap kullanarak gitarları giriş seviyesi bir fiyata sunma eğilimindedirler. Bu yüzden bir başlangıç gitarı satın alırken yeni gitar alımı en güvenli yol olabilir. Ancak kullanılmış satın alıyorsanız, yukarıda listelenen tüm olası sorunlara dikkat edin, ve daha yüksek düzeyde bir inceleme yapın. Göz önünde bulundurmanız gereken bazı ek noktalar şunlardır:

Yeni Bir Gitar Almanın Avantajları

Çocuğunuz yüksek motivasyonlu ve tam boy bir gitar çalacak kadar büyükse, güvenilir bir üreticiden yeni bir enstrümana yatırım yapmak isteyebilirsiniz. Yeni satın alarak şunları elde edersiniz:

 • Son teknoloji
 • Üretici Garantisi
 • Yepyeni görünüm ve his

Kullanılmış Gitar Almanın Avantajları

Öğrencinizin hala seçeneklerini araştırdığını düşünüyorsanız veya sadece 3-4 yıl boyunca kullanılacak ½ veya ¾ boyutlu bir gitar alıyorsanız, kullanılmış bir enstrüman en büyük fiyat performans değerini getirebilir. Kullanılmış bir gitarın avantajları şunları içerebilir:

 

 • Vintaj görünüm ve ses
 • Daha ucuz
 • Artık mevcut olmayan markaları ve stilleri bulma

Doğru Gitar Boyutunu Seçin

 

İyi başlangıç gitarları birçok şekil ve boyutta gelir ve sizi iyi hissettiren ve size “uyan” bir enstrüman bulmak, hevesli herhangi bir öğrenci için, özellikle de henüz tam olarak ustalaşmamış genç öğrenciler için çok önemlidir. Yanlış gitar boyutları çalma yeteneğinizi etkileyebilir ve genç öğrenciler gitar boynunun genişliği, ağırlığı, perdelerin daha geniş aralığı nedeniyle tam boyutlu gitarlarla cebelleşebilirler ve tüm notaları çalamayabilirler.

Bir öğrencinin “büyüdükten sonra da kullabileceği” tam boyutlu bir model satın almak cazip gelse de, gerçek şu ki bir öğrenci, vücudu ve elleri için çok büyük bir enstrüman çalmaya çalışırken hayal kırıklığına uğrayacaktır. Birkaç gitar üreticisi küçük ölçekli gitarlar üretir ve bunlar yeni başlayan genç öğrenciler için harika seçenekler olabilir.

Gitar Beden Tablosu

Gitar boyutları arasında seçim yaparken, gitarı satın aldığınız kişinin yaşını göz önünde bulundurmanız gerekebilir. Genel olarak, uzmanlarımız 5 – 7 yaş için yarım boy gitar, 7-10 yaş için üç çeyrek boy gitar ve 11 yaş ve üzeri için tam boy gitar önermektedir.

Bu öneriler, bu yaş aralıkları için ortalama boyları temel almaktadır, bu nedenle çocuğunuzun boyuna bağlı olarak başka bir bedene ihtiyacınız olabilir.

 

Bir Gitarın Toplam Uzunluğuna Karşı Ölçek Uzunluğu

 

Üreticiler, gitarları ¾ ve ½ boyutlarında üreterek genç öğrencilerin çalmasını kolaylaştırır. Ancak öğrenciniz için en iyi gitar boyutunu belirlerken, gitarın toplam uzunluğunu ve ölçek uzunluğunu göz önünde bulundurmanız gerekir. Her ikisi de ¾ boyutlu gitar olarak kabul edilen iki kısa ölçekli gitar, farklı bir toplam uzunluğa ve gövde şekline/kalınlığına sahip olabilir, bu nedenle tüm boyuna rahatça ulaşabileceklerinden emin olmak için her zaman öğrencinizin gitarı tutmasını sağlamalısınız.

Bu küçültülmüş modeller, boyun daha kısa olduğu için genç öğrenciler için çalması daha kolaydır, bu da onları kısa ölçekli gitarlar yapar. Ölçek uzunluğu, somun ile eyer arasındaki ip uzunluğunun ölçümüdür. Temel olarak, bu, çalındığında titreyen dize parçasıdır.

Tam boyutlu bir gitarda standart olan 25 ila 25,5 inçlik bir ölçek uzunluğu uzun ölçek olarak kabul edilir. 24,5 ile 21 inç arasındaki her şey kısa ölçektir. Tüm ölçek uzunlukları aynı telleri kullandığından, daha kısa ölçekli bir gitar, akort edildiğinde tellerde daha az gerginliğe sahip olacaktır. Bu, daha genç bir öğrenci için tellere basmasını kolaylaştırır.

 

Öğrenmek İçin En İyi Gitar Markaları

 

İlk gitar için ucuz ve tamamen makul birçok harika seçenek var. Ana düşünceniz maliyetse, gelişim aşamasındaki müzisyeninize grup pratiğine getirme konusunda kendilerini iyi hissedecekleri iyi bir başlangıç gitarı alabilirsiniz. Çocuğunuz biraz daha ciddi bir şeye hazırsa, gitarı satın almak için birçok seçenek vardır.

Öğrenmek için bir Fender Squier vs. Gibson Epiphone gitarı satın almak

 

Öğrenmek için bir gitar arıyorsanız, gitar üretimindeki en büyük iki isim, kolay bir seçim olan uygun fiyatlı alt markalara sahiptir: Fender, Squier enstrümanları üretir ve Gibson, Epiphone’u yapar.

Bu markalar yeni başlayanlar için iyi mi?

 

Her iki markanın da ilk kez oynayanlar için bir gitar, amfi, kablo içeren başlangıç paketleri ve çocuğunuzu fişe takacak ve klasikleri birkaç yüz dolara parçalayıp değiştirmeye hazır hale getirecek gibi bir dizi seçeneği vardır. . Her iki markanın da küçük öğrenciler için küçük ölçekli seçenekleri var: Fender Squier, Fender Squier Mini ve Epiphone Junior.

 

Aynı fiyat aralığında rekabet eden başka gitar yapımcıları da var ve birçoğu da benzer kalitede enstrümanlar üretiyor. Çevrimiçi incelemeleri okuyun ve bilgi almak isterseniz bizi aramaktan çekinmeyin.

Yeni başlayanlar için diğer iyi gitar markaları

 

Bir alıcı olarak, gitarı yeni öğrenen yeni başlayanlar için pahalı bir enstrüman almak istemeyebilirsiniz, ancak maliyet skalasında bir adım atarsanız, başınızı döndürmek için yeterli seçenek vardır. PRS (Paul Reed Smith) gibi diğer daha lüks markaların yanı sıra daha güzel Fenders ve Gibsons var.

 

Gretsch ve Schecter gibi daha az bilinen bazı markalar da benzersiz görünüm ve seslere sahip gitarlar sunuyor. Bu markaların hepsi kaliteli enstrümanlar yapma konusunda iyi bir üne sahiptir, ancak en önemli şey gitarın öğrenciye ilham verip onları çalmaya teşvik edip etmediğidir.

 

Yeni başlayanlar için gitar nereden alınır

 

Online bir gitar sipariş etmek kolay ve daha ucuz bir seçenek gibi görünse de, hevesli herhangi bir gitaristin satın almadan önce enstrümanı bizzat görmesi, tutması, hissetmesi ve duyması önemlidir. Kendinize veya çocuğunuza ilk gitar alırken mutlaka bir gitar dükkanına gitmelisiniz.

 

Bazı profesyonel gitaristlerin veya sevdiğiniz gitar şarkılarının küçük bir listesini içeren bir mağazaya gitmenizi öneririz. Hiç müzik deneyiminiz olmasa bile, satış elemanının büyük olasılıkla vardır. Ne tür seslerden hoşlandığınızı anlayabilir ve bir enstrümana karar vermenize yardımcı olmak için gitar çeşitlerinin seslerindeki farklılıkları açıklayabilir veya gösterebilirler.

 

İhtiyacınız olacak bazı gitar aksesuarları nelerdir?

 

Bir gitarı nasıl alacağınıza karar vermek söz konusu olduğunda, kısa sürede çalmanızı sağlamak için gitar aksesuarlarına bakmak önemlidir.

 

Temel gitar aksesuarları şunları içerir:

 

    Gitar amfileri: Amplifikatör, bir elektro gitar için gerekli bir aksesuardır. Çoğu durumda, yeni öğrenciler için küçük bir “alıştırma amfisi” yeterli olacaktır. Rock, pop ve blues ile ilgilenen öğrenciler, “iki kanallı” bir amfi isteyebilirler

    Enstrüman kablosu: Enstrüman kablosu , elektro gitarı amfiye bağlar. Kablonun amfiden öğrencinin sandalyesine veya taburesine ulaşacak kadar uzun olduğundan emin olmak istersiniz.

    Kulaklıklar: Pek çok amfi, pratik ses düzeyini aile üyeleri, komşular, evcil hayvanlar vb. tarafından duyulamayacak şekilde tutmak için yararlı olan kulaklık girişlerine sahiptir.

    Gitar tuner: Bir tuner, her tür gitar için gerekli bir aksesuardır. Akustik gitarlar, yerleşik mikrofonlu bir tuner gerektirirken, elektro gitarlar, takılabilen bir tuner gerektirir. Alternatif olarak, mesnetli tunerler titreşimle çalışır ve her tür gitar için uygundur. Çoğu tuner modeli nispeten ucuzdur.

    Gitar penaları: Gitar penaları, tellere vurmak için kullanılan plastik mızraplardır. Çeşitli kalınlıklarda mevcutturlar.

    Gitar askıları: Tüm elektro gitarlar ve çoğu akustik gitar askı ile kullanılmak üzere ayarlanmıştır. Çoğu kayış boyuta göre ayarlanabilir, ancak rahat bir uyum olduğundan emin olmak için satın almadan önce deneyin.

    Gitarınız için ekstra teller: Gitar telleri bazen düzenli kullanımdan geçer, bu nedenle fazladan bir tel seti iyi bir yatırımdır. Elektro veya akustik gitarla uyumlu teller satın aldığınızdan emin olun.

 

    Gitar çantası: Seyahat sırasında enstrümanı korumak için bir gitar çantası şarttır. Yumuşak kılıflar ucuzdur ve araba yolculukları ve genel kullanım için uygundur. Sert kılıflar, daha lüks enstrümanlar için veya gitarı uçağa alırken daha fazla koruma sağlar.

 

Yeni gitarınızı çalmaya hazır mısınız?

 

Çocuğunuz için doğru gitarı seçtikten sonra isteyeceğiniz son şey, onun çocukluğunun geri kalanında el değmeden oturmasıdır. Bolero da, öğrencilere önce enstrümanlarını çalmaktan zevk almayı ve performans motivasyon seviyelerini yüksek tutarak daha geniş müzik kavramlarını öğretmeye odaklanıyoruz.

 

Bolero da yediden yetmişe tüm öğrencilerimize birkaç ay içinde performans göstermelerini, özgüven kazanmalarını ve yaptıkları şeyleri seven arkadaşlarla ömür boyu hatıralar ve dostluklar kurmalarını sağlıyoruz.

Yeni Başlayanlar İçin Doğru Gitar Seçimi

Gitar kursumuzda en sık aldığımız sorulardan biri, gitar çalmayı öğrenmeye başlamak isteyen çocuklarına ebeveynlerin hangi gitarı alması gerektiğidir. Yeni başlayan bir müzisyen için nasıl gitar alacağınızı öğrenmenize yardımcı olacak birkaç ipucunu sizinle paylaşmak istiyoruz.

Çok popüler olan birkaç genel gitar kategorisi vardır. Bu stiller çok farklı ses ve çalınabilirlik özelliklerine sahiptir. Hangi gitarı alacağınıza önceden karar vermek, seçeneklerinizi önemli ölçüde daraltmanıza yardımcı olacaktır.

Eğer öğrenciler enstrümanlarından ilham alırlarsa çok daha hızlı ilerleyeceklerdir. Çocuğunuzun en sevdiği gruplar ve müzik tarzları, en iyi başlangıç ​​gitarının seçimi konusunda iyi bir gösterge olacaktır.

 
Tags :
Share This :
Scroll to Top