Tebrikler! İlk piyanonuzu almaya karar verdiniz. Piyano tercihi yapmak oldukça zor gibi görünebilinir, fakat nelere dikkat etmeniz gerektiğini ve hangi soruları sormanız gerektiğini bilmek size heyecan dolu bir deneyim kazandıracaktır.

 

Nereden başlamalıyım?

İlk piyano için geniş bir yelpazede yeni ve ikinci el piyano çeşitleri bulunan müzik aletleri satan yerleri tercih edebilirsiniz. Bu şekilde geniş bir bilgisi olan profesyonel birisiyle konuşma imkânı ve öneri alma imkânı bulabilirsiniz. Eğer piyano öğretmeniniz varsa piyano öğretmeninize piyano alma konusunda tavsiyelerini sorabilirsiniz.

İyi bir satış elemanı size doğru piyanoyu tercih etmeniz için yardımcı olacaktır. İlk olarak bazı temel kararlar almanız gerekmektedir.

Bütçeniz nedir?

Yeni bir piyano almak mı istiyorsunuz yoksa ikinci el piyanolar bütçenize daha mı uygun?Evinizde piyanoyu koymak için ne kadar yer var? (Kuyruklu piyano veya diğer tur piyanolar arasında tercih yapabilirsiniz.)

Yeni mi kullanılmış mı?

Piyanoyu Nereye Koymalıyız İlk defa piyano alacakların sorduğu soruların başında yeni mi yoksa kullanılmış piyano almalıyım olacaktır. Eğer müzik aletleri satan bir yere giderseniz hem ikinci el hem de yeni piyanolar arasından seçim yapabilirsiniz. Ayrıca yeni piyano aldığınızda üretici garantisi alabilirsiniz ve bazı bayiler akort yapma ve taşıma ücretlerini de fiyatların içine dahil edebilmektedir.

Bayilerden alacağınız bazı piyanoların bazı parçaları yenilenerek daha iyi bir konuma getirilmiş olabilir fakat yenilenmiş, parçaları değiştirilmiş piyanolar piyano teknisyenleri tarafından iyice kontrol edilmiş olması gerekmektedir. Piyasada çok iyi durumda ikinci el piyanolar bulmak mümkündür, uygun fiyatlarda piyanolar bulmak mümkün olabilir fakat ikinci el piyano almak riskli olabilir. Bunun nedeni öngörülmeyen pahalı tamir masraflarıdır. Bu nedenle iyi durumda olan ikinci el piyanolar tercih edilmelidir.

Bu sorulara  cevap verdikten sonra seçiminizi biraz daha daraltmış olursunuz ve bu aşamadan sonra asıl seçim yapma daha keyifli olacaktır.

İyi Piyanoyu Bulma!

 Piyano Satın Alma RehberıMüzik aletleri satan yerlerde değişik piyanoları inceleyin ve piyanoları deneyin, çalma stilinize göre hangi piyanoların tepki süresinin daha iyi olduğunu belirleyin. Hangi piyanoların sesinin size daha hoş geldiğini belirlemeye çalışın. Ayrıca piyanoları dış yüzeyleri farklı renklerde ve stillerde olduğundan evinize için en uygun ve çekici olan rengi seçebilirsiniz. Piyasada birçok değişik piyano markası bulunmaktadır. Yeni ve kullanılmış piyanolar baktığınızda klasik tanınmış markalara göz atin. Örnek olarak Mason ve Hamlin, Kawai, Steinert, Yamaha Baldwin ve Schimmel markaları gibi.

Daha büyük bir bütçeniz var ise Steinway, Petrof ve Bosendorfer gibi mükemmel kalitede markalardan tercih yapabilirsiniz. Piyanoyu satış yapan kişi sizlere farklı markaların üretim farklılıklar hakkında sizi bilgilendirebilir. Sonuç olarak piyanonun hassasiyeti ve ses kalitesi piyano alırken öncelikli seçim yapma faktörlerinden olup piyano markası ikinci olarak secim yapma kriterlerinden biridir.

Sırada ne var?

 Satın alacağınız piyano seçtikten sonra satış elemanları size ek seçenekler sunabilir. Piyano sehpası, ışıklar vb. gibi aksesuarlar içinden seçim yapma fırsatı bulabilirsiniz. İyi bir piyano sehpası almanız önemlidir çünkü oldukça önemli miktar zamanınızı piyano sehpası üzerinde geçireceksiniz.

Bir piyano sahibi için en büyük zorluklar, nem ve mevsimsel sıcaklık değişikliklerdir. Ahşap sıcaklık ve nem değişiklikleri ile genişler. Damp chaser denilen ürün ile kuru kış aylarında piyano nemlendirir ve yaz aylarında sıcak ve nemli olduğu zamanlarda ise nem tutucu görevi görür.

Bu şekilde piyanonuzu nemden korumuş, akort yapma masraflarınız azaltmış ve piyanonun soundboard bölümünü ve pim blokları bölümünü korumuş olursunuz.

Ayrıca piyanoyu satış aldığınız satıcı taşıma ve kurulum masrafları hakkında bilgi alabilirsiniz. Ayrıca uzun vadeli bakım ve servis sözleşmeleri hakkında bilgi alabilir ve dilerseniz bu şekilde anlaşma yapabilirsiniz. Ayrıca satıcınıza piyanonuzu ilerde satıp yeni bir piyano aldığınızda sizlere yardımcı olup olmayacaklarını sorabilirsiniz.

Kendinizi piyano alma konusunda bilgilendirerek yetkin piyano satış merkezlerinden piyano alma sureci son derece keyifli bir deneyim haline gelecektir. Daha ne bekliyorsunuz?

Tags :
Share This :
Scroll to Top