Piyano çalmanız için temel teorik bilgileri öğrendiniz, piyano klavyesine hakim olmanız için pratik çalışmalar, klavye üzerine ellerinizi doğru şekilde koyma, parmaklarınızı konumlandırma, gamları, akorları ve arpej çalma tekniklerin öğrenme süreci – tek sözle piyano çalmaya yeni başlayanların gereken alışkanlıkları kazanmaları için meşakkatli ve zor çalışmalar artık geride kaldı. Siz artık ilk ciddi müzik eserini öğrenmeye başlamak için tamamen hazırsınız. Neticeler sizi mutlu etmesi için sabırla çalışmanıza başlayabilirsiniz.

Seçtiğiniz eser üzerinde çalışırken üç önemli aşamadan geçmeniz gerekecek.

1. Birinci adım eseri incelemenizden ibarettir. İlk aşamada bir enstrümana gereksinim duyamayacak olmanız sizi şaşırmamalı. Önce müzik eserini gözden geçirip analizini yapmalısınız, eserdeki en zor yerleri belirlemelisiniz. Eserin duygusal yönünü, stil özelliklerini, müzikal “simasını” anlamanız için buna imkan var ise başka birisi eseri çalarken dinlemeniz iyi olur..Eseri yazan bestecinin diğer eserlerini de tanımanız faydalı olacaktır.

Daha sonra sıra nota çalışmalarına gelmekte. Nota çalışmaları eseri küçük parçalara ayırmak ve her parça için parmaklarınızın yerleşimini belirlemenizden (seçmenizden) ibarettir. Eserinizde kaç parça olacağına, parçaların büyüklüğünü ve parçalar arasındaki geçişlerin nasıl olacağını kendiniz için belirleyiniz. Birinci aşama üzerindeki çalışmalarınız neticesinde müzik eseri hakkında teorik olarak fikrinizin oluşması gerekmekte. Aynı zamanda eseri en kısa zamanda öğrenmeniz için yazılı bir plan yapmanız gerekmekte.

2. Yeni eseri öğrenmenizin ikinci aşamasında eseri daha önce ayırdığınız parçalar üzerinde çalışmalarla başlamanız gerekmekte. Ana hedefiniz defalarca yapacağınız çalışmalar sürecinde parmaklarınızın yerleşimini hatırlamak, doğru hareket kabiliyeti kazanmak ve hareketlerin yumuşak olmalarını sağlamalısınız. İlk başta her parçayı her iki elinizle ayrı, ayrı çalışıyorsunuz, daha sonra iki elinizle birlikte çalıyorsunuz. Öğrenme sürecini kolaylaştırmak ve hızlandırmak için farklı yöntemlerin kullanılması tavsiye edilir. Eğer siz notaları doğru ve doğru ritimde çalabiliyorsanız, parmaklarınızın çalışması “otomatik “ hale gelmiş ise yeni eser öğrenmenin ikinci aşaması tamamlanmış sayılabilir.

3. Üçüncü aşamada siz artık eseri öğrenmiş ve hatırladığınızdan dolayı bütün dikkatinizi çalmanızın “müzikalliğine” (müzik kalitesine), yöneltmeniz, özellikle de müziğin düzgün çalınmasına ve dinamizmine yöneltmeniz gerekmekte.

Her üç aşama da birbirine bağlı ve birbirinden ayrılmaz aşamalardır. Önceki her aşama bir sonraki aşama için temel oluşturmakta. Öyle olabilir ki ikinci aşamaya geçtiğinizde parmaklarınız önceki yerleşiminin pratikte uygun olmadığı ortaya çıkabilir. Böyle bir durumda tekrar ilk aşamaya dönerek parmaklarınızın yerleşimini düzeltmek gerekebilir. İkinci aşama teknik aşama olsa da çalmanın ifade gücünü artırmaya yönelik çalışmaya başlanabilir.

Umut ederiz ki yukarıda açıkladığımız ayrıntılı tavsiyeler sizlere yeni eserler öğrenmenizde faydalı olacaklardır. Eserler üzerindeki çalışmalar sizin için sıkıcı ve yorucu olmamasını ve elde ettiğiniz neticelerin size gerçek bir estetik ve duygusal memnuniyet vermesini dileriz.

 

Tags :
Share This :
Scroll to Top