Bale, vücutla yapılan bir sanat olduğu için erken yaşta başlanması ge­rekir. Henüz eklemler sertleşmeden başlanması, vücudun esnekliğe sahip olabilmesi açısından önemlidir. Eklemler ve kaslar hareketlerin yapılış şeklini doğru olarak ne kadar önce öğrenirse beyin o kadar kolay öğrenir ve unutmaz. Estetik ve ritim duygu­su kişinin bir parçası olur.

Bale öncesi baleye başlangıç eğitimi 4 yaşından itibaren uygundur. Genellikle 3 yaşındaki çocukların dikkat aralığı çok kısa olmasından dolay velilerimizin çocuklarını 4 yaşına gelene kadar beklemelerini önermekteyiz. Bale öncesi bale başlangıç dersleri minik bale öğrencilerini bale ritimleri eşliğinde hareket etmelerini sağlamaktadır. Bolero Bale Kursu bünyesindeki bale başlangıç dersleri ile belenin 5 temel hareketleri öğrencilere tanıtılarak balede doğru durusun önemi vurgulanmaktadır.

Bale, seyretmesi güzel ama yapması uzun yıllar düzen­li çalışma gerektiren bir sanattır. Zarif hareketlerin yapıl­ması kolay gibi gözükse de daha fazla ince motor-kas becerisi gerektirdiği için göründüğü kadar kolay değil­dir. Yaş ilerledikçe eklemlerin esnekliğini kaybetmesi yü­zünden bir bale sanatçısı ömür boyu profesyonel olarak dans edemez. Bu nedenle de bale sanatçıları çok değerli­dir. Uzun yıllar yoğun bir eğitim almalarına rağmen ne ya­zık ki meslek yaşamları çok uzun değildir. Doğru teknik ve esnetme-germe egzersizleri ile günümüz bale sanatçıları 45-50 yaşına kadar dans edebilmektedir.

Öte yandan meslek dışı hobi veya spor amaçlı bir uğraşı olarak bale çok uzun yıllar yapılabilen bir sanattır. Vücuda yaşa ve kişiye uygun egzersizlerle ve deneyim hocaların yönetiminde yapıldığı takdirde kaslar ve eklemler yumuşaklığını kaybetse de bale yapılabilir; hatta bale kas ve eklemlerin yumuşaklığını kaybetmemesi için yararlı bile olabilir. İleri yaşlarda bale yapmak günlük yaşam konforunu ve hare­ket yeteneğini sağlar.

Tags :
Share This :
Scroll to Top