Coup de pied (Ku dö piye): Bir ayakla diğer ayak bileğini kavramaya çalışma pozisyonudur. Bu sırada diz de tam yanda olacak şekilde olmalıdır; Çalışan ayağınızın ucu pointte olmalıdır. Çalışan ayak, yerdeki ayağın önünde, yanında veya arkasında tutulabilir. Bu duruş ayak bileğini ve tabanını çalıştırmak içindir.

Passe (Pase) veya Retire (Rötire): Bu pozisyon, yerdeki bacak gergin, diğeriyle yavaşça ayak ucunu point yaparak bacağa sürterek, yani önce ku dö piye yaparak dizinize kadar yükselterek ve o pozisyonda tutarak yapılır. Çalışan ayak, yerdeki ayağın önünde, yanında veya arkasında tutulabilir. Bu hareket pirüet ve adajiyo hareketlerine geçiş için yapılır.

 

Releve (Rölöve): Ayağın üstüne yükselmek hareketidir Yetişmediğiniz üst raftan bir şey almak için yaptığınız yani zaten bildiğiniz bir harekettir; sizi daha uzun boylu gösterir. Her pozisyonda yapılır. Hatta barda yapılan neredeyse tüm hareketler yerdeki ayak rölövedeyken de yapılır. İleride parmak ucuna çıkmanın ilk adımıdır. Bu duruş baldırları çalıştırmak ve ayak bileklerini güçlendirmek için yapılır.

Tags :
Share This :
Scroll to Top