Çocuğunuzun “müzik kulağı” yok şarkıları detone okuyor, sesi güzel değil, piyanonuzu koyacak yeriniz yok, anneannesi onu müzik derslerine götüremiyor, çocuğun zaten zamanı yok – İngilizce ve almanca kursu, yüzme, jimnastik çalışmaları v.s. , v.s …

Günümüz ebeveynlerinin bu “engelleri”  aşmaları ve çocuklarına müzik eğitimi vermeleri için çok ciddi nedenler olduğunu ve bu nedenleri bilmeleri gerekmekte :

piyano çalan öğrenciler1. Enstrüman çalmak – gelenekleri devam ettirmek demektir. Enstrüman çalmanın tarihi insanlık tarihi kadar eskidir. Daha sonraki tarihlerde Osmanlı döneminde üst tabaka sayılabilinecek çevreler ve Avrupa aristokrasisi müzik eğitimine büyük önem vermişlerdir.

2. Müzik dersleri irade sahibi ve disiplinli olmayı öğretmektedir:  Enstrüman çalışmaları yaz kış bayram seyran demeden devamlı, düzenli ve aralıksız olmalıdır.

3. Müzik çalışmaları çocuklarda matematik kabiliyetini geliştirmektedir. Gereken klavyelere basarak üç boyutlu düşünmekte, notaları hatırlayarak soyut ses figürleriyle manipüle etmekte, biliyor ki müzik parçasına da matematik ispatında olduğu gibi eksiği de fazlası da olamaz. Einstein’ın   keman çalması tesadüf değil, Oxford üniversitesi müzik kulübü üyelerinin % 70 ‘ ini  fizik ve matematik profesörleri oluşturmakta.

4. Müzik ve dil – ikiz kardeşler. Onlar bir bir ardına dünyaya geldiler: önce büyük kardeş – sonrada konuşma dili ve onlar beynimizde yan yana yaşamaya devam etmekteler. Kelime ve cümleler, virgül ve noktalar, soru ve ünlemeler müzikte ve konuşmada da vardır. Enstrüman çalan ve şarkı söyleyen kişiler daha güzel konuşurlar ve yazabilirler, yabancı kelimeleri daha kolay hatırında tutabiliyorlar, gramer kurallarını daha kolay öğrenebiliyorlar. Edebiyatın klasiklerinden Turgenev, Tolstoy, Russo gibi her biri birden fazla yabancı dil bilen edebiyat melomanları, geleceğin poliglotlarına şiddetle müzik tavsiye etmektedirler. Önce söz vardı, ama daha önce ses vardı …….

5. Müzik yapısal ve hiyerarşiktir : Büyük eserler daha küçük parçalara, onlarda küçük fraz ve motiflerden oluşan konu ve fragmanlara ayrışmaktadır. Müzik hiyerarşisini kendiliğinden anlamak aynı şekilde yapısal ve hiyerarşik olan bilgisayarı daha kolay anlamalarını sağlamaktadır. Psikologların araştırmaları göstermiştir, ki müzik kulağı ve müzik hafızasını geliştirme konusunda fazla başarı elde edemeyen öğrenciler bile yapısal düşünme konusunda seviye olarak kendi yaştaşlarını geride bırakmışlardır. Müzik bilgisayar bilimlerinde en üst seviyelere ulaşılmasında ciddi etkendir, bundandır ki önde gelen bilgisayar şirketleri müzik eğitimi olan kişileri tercih etmektedir.

Keman çalan minik öğrenci6. Müzik çalışmaları iletişim alışkanlıkları veya bugünkü deyimiyle komunikatif alışkanlıklar geliştirmektedir. Müzik çalışmalarına yıllarca katılan öğrenciler ünlü bestecileri ve müzik adamlarını yakından tanımaktadırlar. Onların eserlerini çalmakla birlikte seyirciye onların karakterlerini hissetme tarzlarını, ses ve jestlerini aktarması gerekecektir. Bir yönetici için de en önemlisi insanları anlamak, kendi bilgilerini de kullanarak insanları yönetmek. Müzik gönülden gönüle giden bir yoldur, geleceğin yöneticileri için de en güçlü silah insanların gönüllerine ulaşmak değil mi ?

Gitar çalan öğrenciler7. Müzisyenler yumuşak kalpli ve aynı zamanda mert kişilerdir. Psikologların iddialarına göre erkek müzisyenler kadın gibi hassas, kadın müzisyenler ise erkek gibi sert ve iradeli. Müzik uysallaştırır, fakat müzik alanında başarılı olmak için iradeli olmak gerekmekte. Müzik eğitimi alan çocuklar anlayışlı, merhametli ve aynı zamanda sabırlı olmaktadırlar,  bundandır ki her zaman yaşlı anne ve babalarına yardım eli uzatmaya daha yakındırlar.

8. Müzik çalışmaları dakik olma alışkanlığını kazandırır. Müzisyenler bir işi teslim etme zamanından daha az endişe duymaktadırlar. Sahneye çıkan öğrenci ve sanatçılar maksimum hazır olma alışkanlığını kazanmaktalar. Böyle bir tecrübe yaşayan kişi önemli bir sınavı, görüşmeyi veya raporu hiçbir zaman berbat etmez. Çocuk yaştaki müzik çalışmaları hayatta gereken sabır ve sorumluluk duygusunu kazandırmaktadır.

9. Müzik dersleri birçok işi aynı zamanda yapabilme becerisini kazandırmaktadır. Müzik aynı zamanda cereyan eden birkaç süreçte “ yönünü “ bulmayı öğretmektedir: örneğin sayfalardan notaları okuyan bir piyanist aynı anda birkaç şey birden yapmaktadır – geçmişi hatırlamakta, geleceğe bakmakta ve o anı kontrol etmekte. Müzik kendi temposu içinde akıp gitmekte, okuyan kişi sayfalardan gözlerini ayıramıyor, soluklanıp dinlenemiyor. Aynı şekilde havaalanında hareket yöneticisi, bilgi işlem operatörü veya borsa brokeri birden fazla ekranı izlemekte, aynı anda birkaç telefonla konuşarak bilgi alıp vermekte. Müzik bir kaç yönde düşünmeyi ve yaşamayı öğretmekte. Yoğun ve yorgun anne – babalar bilmelidirler ki “ müzisyen” çocuğunuzun birkaç hayat kulvarında koşması ve birinci gelmesi çok daha kolaydır.

10. Neticede müzik hayattaki başarı için en iyi yollardan biridir. Önceki maddelerde bunun nedenlerinde bazıları açıklanmıştır. Bilinmektedir ki birçok ünlü kişinin belirli ölçüde müzik geçmişleri vardır. Hayatın her alanında başarılı insanlara baktığınızda kendinize şu soruyu sorunuz – onlar çocukluklarında çok uzun süreli ve büyük gayretle olmasa da müzik çalışmalarına katılmışlarmıdır?  Tabiki evet. Başarılı olmak ve onların ilham verici örneğini takip etmeniz için 10 nedenimiz var.

Tags :
Share This :
Scroll to Top