« Kulağıma fiil bastı …»  derler genelde kendilerinin müzik kulağı olmadığından “ emin “ olan kişiler. Öyle düşünmelerinin nedeni de şarkı söylerken gereken tonda söylememeleri veya piyano eğitimi alırken melodileri kulaktan çalamamalarıdır. Nasıl büyük hataya düştüklerinden şüphe bile etmemektedirler.

Müzik kulağı konusunda ne durumdayız  ?  Nasıl öğrenelim, hemen hayal kırıklığına uğrasak mı veya biraz beklesek mi  ?   Eğer siz müzik eğitimi almaya karar verdiyseniz ve fakat iyi müzik kulağınız olmadığından içinizde endişe var ise ve nerede doğru, nerede yanlış çaldığınızı fark etmemekten korkuyorsanız hayal kırıklığına uğramayınız, kendinize zaman tanıyınız.

Müzik kulağınızın olduğu birkaç denenmiş yöntem ile belirlenir veya kulağınızın geliştirilmesi gerekir.

Mesela birisinden piyano tuşlarında bir notaya basmasını rica ediniz. Çalınan notayı duyduğunuzda onu hatırınızda tutuyorsunuz, daha sonra da tuşlara karmaşık şekilde basmanız gerekir ta ki siz ilk çalınan notayı işitinceye kadar. Bunu birkaç defa tekrarlayınız. Eğer notayı ses tonundan doğru bilebiliyorsanız demektir ki müzik kulağınızla ilgili sorun yok. Veya farklı oktavlarda notalara basılması ve siz bu notaları bilmeye çalışınız, bunu yaparken ciddi olmanız gerekmekte aksi halde anlamı olmayacaktır.  Veya başka bir yöntem de denenebilir. Siz ve müzik öğretmeniniz kalemle masaya bir ritim vuruyor ( mesela 5 – 6 saniyelik ) ve siz mümkün olduğu kadar aynı ritmi aralıklara ve uzunluğuna uygun şekilde tekrar etmeye çalışıyorsunuz. Bu işlemi ritmi zorlaştırarak 5 – 10 defa tekrarlayınız.

Eğer siz piyano çalmanın alfabesini biliyorsanız sizin için piyanoda çalabilen birisinin olması faydalı olacaktır. Başlangıçta şöyle yapılabilinir, size sırasıyla söyleyebileceğiniz oktavda tek sesler ( tek notalar ) çalınıyor, siz ise sesinizle çalınan notalarla aynı tonda ses vermeye çalışıyorsunuz.

Belirli bir müddet bu şekilde çalışmalar yaptıktan sonra müzik kulağını en doğru şekilde belirleme yöntemine geçebilirsiniz.  Başlangıç aşama kitapçığından öğretmeniniz acele etmeden, nota aralıkları ve uzunluklarına uyarak birkaç nota çalmakta. Siz ise işittiklerinizi defterinize yazıyorsunuz. Daha sonra yazdıklarınızı kitapçıktakilerle karşılaştırıyorsunuz ve eğer hatalarınız var ise ileride bu hatalarınızı gidermeye çalışıyorsunuz.

İlk başlangıçlarda her şey tam olmuyorsa, hemen pes etme yiniz ! Herkes bir gün bir yerlerden başlamaktadır. Kendinize ve yeteneğinize güveniniz, daha fazla pratik yapma  ve çalışma neticesinde sizi mutlak bir başarı beklemekte !

Tags :
Share This :
Scroll to Top