Çocuklar kaç yaşında piyano dersleri başlamalıdır? Piyano başlamak için hangi yaş uygundur? Bu sorunun kesin bir cevabı olmamakla birlikte çeşitli faktörleri göz önüne alarak çocuğunuzun hazır olup olmadığı konusunda fikir yürütebilirsiniz. Göz önünde bulundurmanız gereken faktörler şu şekilde sıralanabilinir:

  •  Anlama yeteneği,
  • Dikkat süre aralığı (Çocuğunuzun dikkati dağılmadan geçen süre)
  • El – göz koordinasyonu gibi daha gelişmiş faktörler

Piyano çalmayı öğrenmek ayrıca çocuklara diğer beceriler kazandırmaktadır. Piyanistler disiplinli olmayı, koordinasyonlarını geliştirmeyi öğretmekle birlikte beyin egzersizleri de yapmış olurlar.

Piyano dersleri için çocukların öğrenmesi gereken temeller alfabeyi bilmeleri ve anlama yeteneklerinin yeterli seviyede olması olarak sıralanabilir. Çocukların ayrıca iyi bir dikkat aralığına, öz disipline sahip olmaları ve öğrenmeye istekli olmaları gerekmektedir. Bu niteliklerden en az ikisine sahip olunması piyano dersleri için hazır olunduğunu göstermektedir.

Dikkat aralığı

Piyano çalan çocuklarKonsantre olma yeteneği çocuklar büyüdükçe gelişmektedir.  6 Yas altı  çocuklar piyano derslerinde genellikle birden fazla molaya ihtiyaç duymaktadırlar. Bunun yani sıra daha büyük yaştaki çocuklar tüm dersi, ara vermeden tamamlayabilmektedirler. Erken yaşlarda çocuklarına okumayı ve yazmayı öğretmeniz çocuklarınızı dikkat aralığını ciddi bir şekilde geliştirmesine yardımcı olacaktır.

El Göz Koordinasyonu

Çocuklar için piyano dersleri, el-göz koordinasyonu geliştirmek için, ya da eller ve gözler arasındaki senkronizasyon (uyum) yeteneği üzerinde çalışmak için harika bir yoldur. Çocuklar el ve göz koordinasyon yeteneklerini hayatlarının ilk yıllarında geliştirmeye başlamaktadırlar. Çocuklar piyano notalarını okurken aynı zamanda piyano çalacaklarından dolayı, el ve göz koordinasyon yeteneklerini piyano derslerinin önemli parçası olacaktır. Çocuklarınızı bu yeteneklerini geliştirmesinde yardımcı olmak için onları okumaya, yazmaya ve resim yapmaya teşvik etmelisiniz.

Öz Disiplin

Birçok anne baba piyano derslerinin çocuklarına öz disiplini öğreteceğini düşünüyor. Ayrıca öz disiplin başarılı bir öğrenci olmanın gerekliliklerinden biridir. Çocuklarınıza kurallara uymayı öğretmek ve bazı günlük aktiviteleri kendi baslarına yapmaları öz disiplinleri geliştirmede faydalı olacaktır.

Öğrenme İsteği 

Öğrenme isteği ya da öğrenme şevki piyano derslerinde başarı için önemli faktörlerden biridir. Öğrenmek istemeyen bir öğrenciye piyanoyu çalmayı öğretmeye çalışmak çok zor olabilir. Diğer taraftan öğrenmeye hevesli çocuklara piyano çalmayı öğretmek oldukça hoş bir deneyimdir. Öğrenmeye hevesli öğrenciler genellikle ondan istenilenlerden daha fazlasını vermeye hazır olan öğrencilerdir.

Piyano dersleri çocukların beyin gelişiminde son derece etkili bir yöntem olup bunun yanı sıra onlara iyi alışkanlıklar kazandırmakla birlikte öğrenme becerileri geliştirmek için harika bir yoldur. Müzik notalarını öğrenmek, yeni bir dil öğreniyormuş gibi beyni ayni şekilde uyarmakta ve beynin gelişimini sağlamaktadır.

Çocuğunuz piyano derslerine hazır olduğunda ve piyano derslerine başladığında, artık hedefler sınırsızdır. Çocuğunuzun müzikle yeteneklerini gelişimini izlemek son derece keyifli bir yolculuk olacaktır!

Tags :
Share This :
Scroll to Top