Mükemmel bir enstrümanınız var –  piyanonuz var. Birkaç kolay parça da çalmayı öğrendiniz. Her gün çalmayı, yeni melodiler öğrenmeyi çok arzu ediyorsunuz, birkaç kişilik sabrınız da var !  Fakat her işte olduğu gibi burada da bazı püf noktalar mevcut. Şu soru karşımıza çıkmakta  :  piyano çalarken yorgunluk hissetmememiz ve rahat olmamız için ellerimizi nasıl tutmalıyız ?

Bu sorunu kendi gayretlerimizle nasıl çözebiliriz?

İlk başta piyanonun başında rahat bir pozisyon almalıyız, sandalyemizin yüksekliğini ayarlamalıyız. Piyanodan pek fazla uzak oturmayınız, aksi halde tuşlara yetişmemiz için kollarınızla uzanmanız gerekecek. Bundan sonra parmaklarınızı alıştırınız ( ısıtınız ), birkaç gam veya etüt tekrar ediniz.

Sırtınızı doğru tutunuz, kamburlaşmayınız. Aksi halde işinizi zorlaştıracaksınız. Mutlaka kollarınızın vücudunuza ilişik olmamalarına dikkat ediniz. Ellerinizi parmaklarınızın sadece uçları ile tuşlara dokunacak şekilde tutmaya gayret ediniz. Başka bir deyimle piyano çalarken ellerinizin içinde küçük top ( pinpon topu mesela ) tutuyormuş gibi bir pozisyon almanız ve parmaklarınızın toplu olması gerekmekte. Kollarınızı kasmanıza gerek yok, bilek ve avuçlarınızın tuşlardan daha aşağıya düşmemelerine dikkat ediniz. Kollarınızı kasmanız çok kısa zamanda yorulmanıza neden olur, kollarınızı kasmadan rahat tutmanız sevdiğiniz melodileri çalmanızı kolaylaştıracaktır.

Ellerinize  “ uçuş serbestliği “ vermekten ve farklı pozisyonları denemekten kaçınmayınız!

Ellerinizin farklı pozisyonlarını tekrar – tekrar deneyiniz, birkaç dakikalık basit parçalar çalınız, kendinizi en rahat hissettiğiniz pozisyonu bulacaksınız.

Unutmayınız ki eğer kendinizi sürekli kontrol altında tutarsanız ve zamanında düzeltirseniz, gelecekte bunlar size sadece olumlu neticeler sağlayacaktır!

Tags :
Share This :
Scroll to Top