Piyano müzik kulağı

Piyano çalmak istiyorum, fakat kulağım iyi değil. Ne yapmalıyım ?

Piyano sesini hayranlıkla dinleyen kişilere  “ Siz piyano çalmayı öğrenmek istemez misiniz , piyano dinlemekten hoşlandığınız aşikar ? “ sorusu yönetildiğinde cevap olarak sıkça “ Benim  kulağım iyi değil … “ şikayetleri ve üzüntüleri dile getirilmekte.

Bilmeli siniz , ki çevrenizde olup biteni işitiyorsanız , kulağınız var demektir. Ne kadar gelişmiş olduğunu anlamak zaten başka bir konu. Artık bilinmektedir ki her seviyedeki müzik kulağı geliştirilebilinir. Müzik kulağı vücudumuzun her fonksiyonu gibi sadece ondan aktif olarak faydalandığınız zaman gelişmektedir. Bunun için bu işte en önemlisi istikrar ve düzendir. Kimse bunun basit ve kolay olduğunu söyleyemez. Zaten sizde basit ve kolay yolları aramıyorsunuz !

Önce daha basit şeylerle başlayabilirsiniz. Çaldığınız notaları söyleyiniz. Kulağınızın iyi olmadığına emin olsanız dahi detone söylediğinizi işitip fark edeceksiniz. Mutlaka her gün müzik dinleyiniz. Dinlediğiniz herhangi melodileri kulaktan çalmaya çalışınız. Her gün böyle çalışmalar yaptığınızda, zamanla fark etmeden bunları ne kadar hızlı ve kolay yaptığınızı göreceksiniz.

Müzik kulağınızın meydana çıkmasına yardımcı olmak için başka yöntemler de mevcuttur. Mesela birine masaya bir ritim vurmasını rica ediniz ve ondan sonra tam olarak tekrarlamaya çalışınız veya sırtınızı piyanoya dönünüz ve herhangi bir tuşa basınız ve daha sonra o tuşu bulmaya çalışınız. Diğer bir yöntem de tuşa basıyorsunuz ve sesinizle tekrar etmeye çalışıyorsunuz. Bu çalışmalar neticesinde mükemmel müzik kulağı geliştireceksiniz, buna bağlı olarak sesiniz gelişecektir.

Kendinize karşı o kadar katı davranmayınız !  Müzik kulağı herkes de mevcuttur , yalnız farklı şekillerde meydana çıkmaktadır.

Burada önemli olan sizin konunun bilincine varmanız ve kendinizi hazırlamanız, çünkü sizin müzik kulağınızı geliştirmeniz ve mekanik olarak çalmak değil de melodiyi kulaktan çalabilmeniz ve detoneyi fark etmeniz   “ kulak sorunu” olmayan kişilere kıyasla daha çok zaman alacaktır. Buna mukabil nasıl bir yol aşmanız gerektiğini bildiğinizden kendinizle nasıl gurur duyacağınızı tasavvur ediniz ve günden güne eriştiğiniz başarıya sevineceksiniz !

Scroll to Top