Piyano eğitimine özellikle yeni başlayanlar arasında   “Nedense sırtım ağrıyor, kendimi sıkmaktan kollarım da ağrıyor, bir şeyleri doğru yapamıyorum” türünden şikayetler işitmekteyiz.

Piyano çalmak sizlere yorgunluk, isteksizlik ve hayal kırıklığı yaşatmayıp mutluluk ve memnuniyet vermesi için ne yapmanız gerekmekte?

Piyanoyu rahat çalmanınız için piyano başına doğru oturmanız çok önemlidir. Bunun için ne yapılmalı?

İlk başta tamamen rahatlamanız gerekmekte, çünkü her türlü gerginlik kas ağrılarına sebebiyet verebilir. Sırtınızı doğru tutmaya çalışınız.

Kollarınızı kontrol ediniz: Kollarınız vücudunuza bitişik olmamalı. Piyano çalarken kollarınızı mümkün olduğu kadar vücudunuzdan uzak tutunuz, fakat abartmayınız!

Sırtınızı doğru pozisyonda tuttuğunuzda ve kollarınızın vücudunuzdan belirli mesafede olduğunda vücudunuzun da yardımı ile eserleri çalarken işinizi yüz kat kolaylaştırdığınızın farkına bile varmayacaksınız.

«Piyano başında ellerinizin pozisyonu» konusuna mutlaka ciddi yaklaşınız. Bu konu zannedildiği kadar zor bir konu değil. Pekiyi, nereden başlamalısınız?

İlk başta ellerinizi klavyeye koyuyorsunuz. Ondan sonra parmaklarınızı bir araya toplayınız, biri birine fazla sıkıştırmayınız, çok az ara bırakınız. Bununla birlikte bilekleriniz de yatay konumdan biraz yukarıya kalkmaktadır. Bileklerinizi kasmayınız, rahat olmalarına dikkat ediniz. Bu pozisyonda bir şeyler çalmaya çalışınız, ilk anda zor gelebilir. Fakat siz bu çalışmayı devamlı yaparsanız bir müddet sonra buna dikkat çevirmemeye başlayacaksınız, elleriniz uygun pozisyonu siz farkında olmadan alacaklardır.

Fakat sadece bu kurallara uyarak tüm sorunları çözmüş sayılmazsınız. Çalarken oturduğunuz sandalye de küçümsenmeyecek kadar önemlidir. Birçok kişi « Nasıl sandalyeye oturduğunuz ne fark eder? » diyebilir. Ve fakat fark eder.

Eğer normal sandalyeye oturuyorsanız, bu sandalye alçak kalmaktadır, ve o zaman hafif bükülme (kamburlaşma) gereği duymaktasınız. Vücudunuzda bir kasma, bir gerginlik oluşmakta ve bu durum kısa zamanda yorulmanıza neden olmaktadır. Bu durumdan en iyi çıkış yolu piyano için özel sehpa (sandalye, tabure) almaktan geçer. Bu sehpanın özelliği şundan ibarettir – yüksekliğini ayarlayabiliyorsunuz ve size en uygun yüksekliği seçebiliyorsunuz.

Arzu ettiğiniz takdirde müzik aletleri ve gereçleri satılan mağazalarda kolaylıkla bulabilirsiniz, gönlünüze göre bir şey bulabilirsiniz. Eğer piyano çalmayı çocuğunuz öğreniyorsa « ayaklarını nereye koyacak? » sorunu çıkmaktadır, telaş etmeyiniz! Sorunu özel ayak sehpası edinerek veya aynı vazifeyi görecek başka bir şey de kullanabilirsiniz.

Çocuklarla ilgili bu “sorun” aslında büyüklerin bu sorunu fark etmemelerinden ve kendi çocukluklarını “unuttuklarından” kaynaklanmaktadır. Basitçe konuyu şöyle anlatabiliriz:  her kişi sandalyeye, tabureye veya sehpaya oturduğunda rahat ve sağlam oturması “stabilite” kazanması için ayaklarıyla da tabana veya bir şey üzerine basma ihtiyacı hisseder. Çocuklar da piyano başında sandalyeye oturduklarında boylarının kısa olmasından dolayı ayakları yere basmaya yetişmiyor, çocuk sağlam (stabil) oturamıyor. Bir yandan yanlardaki tuşlara yetişmeye çalışıyor, bir yandan dengesini korumaya çalışıyor, neticede konsantrasyonu bozuluyor, verimli çalışamıyor. Yukarıda belirttiğimiz türden piyano taburesi edindiğinizde piyano başında çalışan kişinin rahat ve konforda olmasına dikkat ediniz.

Zorluklardan korkmayınız! Biliyorsunuz, bizi yok etmeyen her şey bizi daha güçlü kılmaktadır! Buna mukabil daha sonra kendiniz için “Evet ben yapabiliyorum “ diyebilmek size daha büyük mutluluklar verecektir.

 

 

 

Tags :
Share This :
Scroll to Top