sahneye çıkmaktan korkuyormusunuz

Sahneye çıkmaktan korkuyor musunuz?

Müzisyenlerin hemen hemen hepsi belirli bir anda çekinme veya korku hissederler. Korku derecesi farklı olabilir «midemde kelebekler uçuşuyor»  sözleriyle ifade edilen hafif heyecan hissinden başlayarak şiddetli titreme ve terleme gibi fiziki belirtilerle ifade edilen büyük korku hissine kadar varabilir.

Fakat siz sahneye çıkma korkusunu aşabilirsiniz! Siz hiçbir şeyden korkmadan her zaman ve her yerde  çalmayı öğrenebilirsiniz!Eğer nefesiniz «kesiliyorsa», elleriniz titriyor ve alnınız ter içindeyse –  «felaket» yaklaşıyor denebilir. Fakat bu her zaman oluyorsa, sahne korkusu daha fazla ve daha fazla artıyorsa sonuçta diyebilirsiniz ki «sahneye çıkmak bana göre değil».  Bu kapalı çember gibi bir şey. Fakat umut da var!Sahne korkusu aşılabilir. İlk önce geliniz bunun neden meydana geldiğini konuşalım.

 

Neden, ben neden korku hissediyorum?

İyi bir soru. Siz çalıştınız, hazırlandınız, eseri güzel çaldığınızı biliyorsunuz. Fakat başka insanların yanında çalarken, sanki emekleriniz boşa gitmiş gibi oluyor. Neden? İsterseniz bu soruna başka bir taraftan bakmaya çalışalım. Aslında siz sahneye çıkmaktan neden korkmayasınız ki? Sonuçta sahneye o kadar sık çıkmıyorsunuz, çoğu zaman da sizin çalmanızı kimse dinlemiyor.                                                                                                                                                                 Sahne korkusu hakkında birkaç sağlam efsane vardır. İşte aşağıdalar:

–           Eğer ben sahnede iyi çalabilirsem, artık korkmayacağım

–          Yeni başlayanlar sahneye çıkmayı hak etmiyorlar, çünkü seyirciye gösterecekleri bir şey yok

–          Çalmayı seviyorum, fakat ben hiçbir zaman müzik icra eden kişi ( müzisyen) olmayacağım

Sahnede iyi çalmak sahne korkusunu «tedavi ediyor» iddiası yanlıştır. Çalma seviyenizi yükseltmeniz şüphesiz özgüveninizi yükseltecektir. Her halükarda siz önceki gibi zamanınızın büyük bölümünde kendinizle baş başa çalacaksınız, ara sıra da başkaları önünde. Bundan dolayı sahne deneyimi çalma becerisine kıyasla daha yavaş birikmektedir. Kural olarak okul konserleri ve diğer «mecburi»sahne almalarınız korku ile mücadele etmeye yardımcı olmamaktadır, tersine pekiştirmektedir.

Ben çalışıyorum!  Bunun hiç mi yardımı olmayacak?

Şüphesiz yardımı olacaktır. Kendi enstrümanınızı tanıyınız ve çaldığınız müziği öğreniniz. Üzerinde çalışmadığın eserle sahneye çıkamazsınız. Fakat evde tek dinleyici kendiniz olduğunda çalışmak, istediğiniz anda durarak ve yeniden çalmaya başlamanız ile sahnede çalmanız aynı şey değil.Siz piyano çalmak için hazırlanmışsınız.

Fakat sahneye çıkmak için hiç hazırlanamamışsınız. Bir de bu konular hakkında düşününüz: sahneye çıkmak tamamen farklı şartların bir araya gelmesidir. Başka bir enstrüman, farklı mahal, farklı dekor ve duvar renkleri, farklı hava ve en önemlisi farklı insanlar!

Tek başınıza yaptığınız çalışmalardan farklı olarak dilediğiniz an durup tekrar eseri çalmayı başlayamazsınız, baştan sona kadar çalmanız gerekmekte. Her şeye ek olarak izleyicilerin çoğu sahne alanlardan mükemmel çalmalarını beklerler.

Sahnede icra ettiğiniz müziğin kendisinden başka hiçbir şeyin evdeki çalışma ortamıyla aynı değildir. Sizin akıl ve bedeninizin bu şartlara korku ile tepki vermesinde hayret edilecek bir şey bulunmamakta- bu tamamen  doğal bir tepkidir.

Bu durumda ne yapılmalı?

İnsanların karşısında çalmayı öğreniniz!  Nasıl mı?

Basit haliyle bunu yapmaya başlayınız. Arkadaşlarınızı ve ailelerinizi davet ediniz ve onlara çalınız. Sizi dinleyecek insanlar olduğunda çalabildiğiniz her yerde ve her zaman kim olursa olsun onlar için çalınız.

Başkalarının önünde çalma imkanınız  olduğunda bunu mutlaka yapınız. Mesela bu imkanları değerlendiriniz – aile ortamında yakınlarınız önünde, doğum günü partilerinde, okul kutlamalarında imkan oldukça çalınız, piyano çalarken evinizin camlarını açmanızın bile size faydalı olacaktır.

Mesele başka insanların karşısına çıkmaktır. Piyano çalmak, şarkı söylemek, dans etmek veya başka bir şey yapmak – önemli değil. Siz sahnede olmayı öğreniyorsunuz.

İlk başlarda sahne korkusu «sizinle» olacaktır, bundan şüpheniz olmasın. Fakat kısa zamanda korkunun nasıl yok olmaya başladığını hayretle göreceksiniz, kendi kendinizi şaşırtacaksınız!

Gerçek şudur, birçok kişi piyano çalmayı öğrenmek ister fakat bu istek hayal olarak kalır. Bunun için sizi çalarken dinleyenler şunu düşünürler: «Bak sen nasıl çalıyor, bende böyle çalmayı çok isterdim».

Unutmayınız – siz bunu yapabilirsiniz!

 

Scroll to Top