Harika bir melodi…  Galiba bu Bach,  Beethoven de olabilir? Bende böyle çalmak isterdim, fakat 25 yaşına geldiğimde kim piyano çalmayı öğreniyor? »  demişti birinde bir arkadışımız Chopin valsini birlikte dinlerken.

Birçok kez yetişkin kişilerden « Bu yaştan sonra bu yapılır mı ? »  dediklerini hepimiz duymuşuzdur. Eğer gerçekten siz de hayatınızda herhangi bir konuda yeni başlangıç yapmak için yaşınızın engel olduğunu düşünüyorsanız büyük bir yanılgı içinde olduğunuzu bilmelisiniz. Mesela on yıl önce hayal kurulan bir şeyi kırk yaşında gerçekleştirildiğini gördüğümüz birçok örnek vardır.

İstediğiniz bir şeyi gerçekleştirmeyi denemek varken neden « Değer mi? Yapabilir miyim? Yapamazsam ne olur? »  gibi sorularla kendinizi üzüyorsunuz ki?  Deneyiniz ve ondan sonra « pişman »  olunuz veya aksine başlamanın mutluluğunu yaşayınız.

Her birimiz kendi içimizde belirli yeteneklere sahibiz. Bazılarında bu yetenekler daha çocukluk yaşlarında ortaya çıkıyor, bazılarında daha geç, bazıları ise bu yetenekleri kendi içinde uzun zaman « aramak » veya ortaya çıkarmayı öğrenmek zorunda kalabilirler. Belki de sizin yeteneğiniz müziktir, fakat siz yirmi, otuz veya kırk yaşlarınızda da bunun farkında olmayabilirsiniz.

Genel olarak bakıldığında piyano çalmayı öğrenmek için her şeyden önce yetenek değil öğrenme isteğinizin olması gerekmekte. Pratikte yaşı ilerlemiş kişilerin seçiminin daha bilinçli ve şuurlu olduğu görülmekte, bu da böyle kişilerin daha büyük gayret ve azimle çalışacakları anlamına gelmekte. Bu durum yetişkin kişilerin piyano çalmayı öğrenmeleri için ilave bir argümandır.

Müzik okuluna gitmek size tuhaf gelebilir. İnanınız üzülecek bir şey yok. İstediğiniz takdirde kısa zamanda « müzik alfabesini » ve müzik okur – yazarlığını öğreneceksiniz. Aynı zamanda küçük parçaları çalmaya başlayacaksınız. Daha ilerki safhalarda öğretmeninizin yardımıyla piyano çalma sanatının derinliklerine doğru ilerleyeceksiniz.

Yirmi, otuz veya daha ileri yaşta olsanız da isteklerinizden korkmayınız. Hayaliniz varsa mutlaka ona ulaşmaya çalışınız. Emeğinizin mükafatını kalbiniz için çok değerli olan melodiler şeklinde olacak olması ne kadar hoş değil mi?

 

Tags :
Share This :
Scroll to Top