Artık piyanonuz var, akordunu da yaptırmışsınız. Pekiyi ama yeni bir sorumuz var, piyanonun başına nasıl oturalım ? Sırtınızı hafifte olsa kamburlaştırmayınız !

Piyanonun başında daima sırtınızı düz (doğru ) tutunuz. Omuzlarınızı açınız, kolları vücudunuza yapıştırmayınız, bu durumda kendinizi rahat hissediyorsunuz, size hiçbir şey engel olmuyor. İlk zamanlarda hem sırtınıza, hem ellerinize dikkat etmeniz kolay olmayacaktır, fakat bu alışkanlık ve teknik meselesidir. Eğer siz dürüstçe ve iyi niyetle bu tavsiyelerimizi dikkat ederseniz, zamanla piyano başında düzgün  oturduğunuzun farkına bile varmayacaksınız !   Buraya kadar mutabık kaldık, enstrümanımızı da tanıdık, bundan sonra nelere dikkat etmeliyiz, ne yapmalıyız ?

Tırnaklarınızın uzunluğuna dikkat ediniz ! Evet, evet ! Eğer bunu hiç düşünmediyseniz, bilmeniz gerekmekte , ki bu konu piyanonuzun akordunun iyi olması ve piyano başında düzgün oturmanız önemlidir. İlk başta uzun tırnaklar tuşlara vuruyorlar, bu da zaten melodiyi bozmakta. İkincisi tırnakların tuşlar arasına sıkışma “ kabiliyeti “ de mevcut ! Bundan dolayı hızlı piyano çalarken              “ tesadüfen “  tırnağınızı kırma ihtimaliniz yüksektir. Buna mukabil tırnaklarınız kesilmiş ise en zor parçaları bile kolaylıkla çalabilirsiniz.

Birçok kişi için çekici olmayan diğer tavsiyelerimize geçiyoruz.

piyano oturma pozisyonuTeoriyi ve müzik okur yazarlığını öğreniniz !  Önce basit ve kolay şeylerden başlayınız : notaların adları nedir, bulundukları yerler neresidir, farklı oktavlardaki sesleri ; notaların uzunlukları v.s.  Daha sonra daha zor konulara geçebilirsiniz. Yeni başlayan kişinin bunların hepsini kendisinin anlaması kolay olmayabilir, fakat siz cesaretinizi kaybetmeyiniz. Öğretmenlerinizin eğitimi ve sizlerin arzu ve isteğinizle müzik teorisi ve müzik okur yazarlığı konularında karşılaşacağınız zorlukları aşabileceksiniz.    Ve sonunda en önemlisi !

Takıldığınız ve yapamadığınız zamanlarda hiçbir surette moralinizi bozmayınız. Piyano çalmayı öğrenmeye karar verdiğinizde siz zaten bunun bir günde olmayacağını biliyordunuz değil mi ? Neticede çalışmak, çalışmak ve yine çalışmak !  Çalışmak için kendi imkanlarınız dahilinde program yapmanız sizin için daha iyi olur, örneğin haftanın belirli saatlerinde çalışırsanız sizlerde çalışma alışkanlığı oluşturur. Piyano öğrenmeniz için tüm gücünüzü sarf etmeyiniz, her şey yavaş, yavaş zamanla yerli yerine oturacaktır. Bünyenizin de dinlenmeye ve öğrendiklerinizi “ hazmetmek “ için zamana ihtiyacı vardır ve yeniden güç toplayarak hayal ettiğiniz hedefe gün geçtikçe daha da yaklaşmanızı sağlayacaktır!

Tags :
Share This :
Scroll to Top