Piyano çalmaya yeni başlayan öğrencilerle ilgili meydana gelen ana sorun öğrencilerin ellerini “kasmalarıdır”. Yeni başlayan öğrencilerin hepsi bu sorunla karşılaşmışlardır. Tüm ünlü besteci ve müzisyenler çalmaya aynı bizim sizinle başladığımız gibi başlamışlardır. Önemli olan bir şeyden korkmamanız ve başaracağınıza inanmanızdır. Eğer insan başarıya inanıyorsa mutlaka başarıya ulaşacaktır.

Ellerin “kasık” olması öncelikle daha fazla  psikolojik  karakterli sorun olarak görülmeli ve öğretmenler bu tatsız durumda önemli rol oynamalıdırlar. Piyano çalmanın alfabesini öğrenmek isteyen bir kişi yeni yeni bilgiler edinmeyi beklerken öğretmenin aşırı uyarı ve baskısına maruz kalırsa, eğer devamlı ellerini doğru tutmayı düşünür, çalmayı ve müzikten zevk almayı düşünemez. Öğrenci için önemli olan ellerinin konumu konusunda öğretmen tarafından uyarıların (aşırı şekilde) yapılmaması.

Tabi ki ellerin doğru tutulmasının önemli olduğuna kimse itiraz etmiyor. Dikkat ediniz önemli olduğuna deniliyor, “çok önemli” veya “en önemli” denilmiyor. Bundan dolayı piyano eğitimi süresinde ellerin konumunu “baş  köşeye” oturtmak doğru değildir. İnanınız ki her şeyin üstesinden geleceksiniz ve başarı sizinle olacaktır. Her kişi piyano çalmayı öğrenebilir, yapması gereken önemli şey – müzik teorisini öğrenmesi ve teoriyi pratikle bağdaştırması. Hiçbir zaman heyecanlanmayınız. Eğer müzik çalan kişi heyecanlanırsa o kişi refleksle ellerini “kasmakta” ve eseri çalmaktan zevk alıyorsa ellerinin tam gerektiği gibi oturmaması bile ona engel teşkil etmeyecektir.

İnsan yaptığı işten zevk almalıdır, o takdirde başarı kaçınılmazdır. İnanırsanız başarabilirsiniz.

Kısaca sonuç çıkarmamız gerekirse şunları söylememiz gerekir:

Çalma esnasında tamamen rahat olmak gerekiyor ve eseri, müziği düşünmeniz gerekmekte, o esnada ellerimiz “doğru” şekilde mi duruyor, dışarıdan nasıl görülüyor gibi “düşünceler kafanızı meşgul etmemeli. Beethoven tamamen sağır bir kişiymiş, fakat bu onun mükemmel müzik eserleri yazmasına engel olmamıştır. O halde ellerin doğru veya doğru olmayan şekilde oturması piyanistin çalmasını kökten nasıl değiştirebilir ki?

 

 

Tags :
Share This :
Scroll to Top