Piyano sesi herkesin hoşuna gitmekte, fakat konu piyano çalmayı öğrenmek olduğunda çoğu kişi piyano çalışmak için günde iki üç saat zaman ayırmaya istek ve imkanlarının olmadığı argümanını öne sürerek vazgeçmekteler.

Ancak piyano çalmayı öğrenmeniz için piyano başına oturarak illa da yarım gün boyunca eserler üzerinde çalışmanız zorunlu değildir. Bunun için günde 20 dakikanızı ayırmanız yeterli olabilir!   Böyle bir yöntemle çalışmak bir şeyleri yapamıyorum, sadece yoruluyorum fakat sonuç alamıyorum, bu çalışmalardan bıktım gibi konuları düşünmenize gerek bırakmayacaktır.

Neticede günde 20 dakika çalışmakla neler öğrenebilirsiniz? Öğrenmeyi planladığınız bir eseri alınız ve onu birkaç parçaya – bölüme ayırınız ve her gün zamanınızı bir bölümü öğrenmeniz için ayırınız.

Bir konuya dikkat etmelisiniz. Çoğu kişi ilk başta 20 dakikada öğrenebileceklerinden daha uzun bölüm seçmektedirler. Eğer düşündüğünüz bölümü 20 dakikada geçemediyseniz hiçbir surette moralinizi bozmayınız! O bölümü tekrar ikiye bölünüz ve kalan kısmı ertesi güne bırakınız. Bu şekilde arzu ettiğiniz neticeye saatlerce süren çalışmalara kıyasla daha çabuk ulaşabilirsiniz.

Piyanoyu efektif çalma yöntemleriAynı zamanda 20 dakikalık çalışmalar için başka bir yöntem daha vardır. Seçtiğiniz bölümü yedi defa tekrarlayınız. Eğer bu tekrarlamalardan sonra o bölümü öğrenemediyseniz demek ki, bu bölüm sizin için uzun ve onu daha kısaltmanız gerekmekte. Ondan sonra o bölümü tekrar yedi defa çalışınız. Bölümleri yedi çalışmada öğrenebileceğiniz şekle kadar küçültünüz. Parçaları çok kısaltmanız (küçültmeniz), hatta iki – üç notaya kadar kısaltmanız gerekse bile moralinizi bozmayınız. Çok kısa bölümleri yedişer defa tekrarlayarak öğrenmeniz uzun bölümü saatlerce çalışarak öğrenmenizden daha çabuk olacaktır. Seçtiğiniz bölümü ancak iyi öğrendikten (hatırladıktan) sonra bir sonraki bölüme geçebilirsiniz. Burada unutmamanız gereken bir konu daha var – bir bölümden diğer bölüme geçerken geçiş notalarını da “takılmalar” olmaması açısından öğrenmeniz (çalışmanız) gerekecektir.

Tabi ki böyle bir yöntemle piyano çalmayı öğrenmenizi ilk başlarda yadırgayabilirsiniz, fakat daha sonra yeni esere baktığınızda onu kaç parçaya bölmeniz gerektiğini ve ne kadar zamana ihtiyacınız olacağını belirleyebileceksiniz. Bununla birlikte zamanla bölümlerin uzunluğu artacak ve buna mukabil eserleri daha kısa zamanda öğrenebileceksiniz, çalmanız ise daha “profesyonel” hale gelecektir.

Tags :
Share This :
Scroll to Top