İlk piyano dersi için kayıt mı yaptırdınız? Tebrikler! Kendinizi biraz endişeli hissediyorsanız, bilmelisiniz ki yalnız değilsiniz. İlk defa yeni bir deneyime adım attığınızda heyecan duymanız, biraz endişeli olmanız gayet doğaldır.

İlk piyano dersi için hazırlık yapmanız endişenizi, heyecanınızı azaltmanıza yardımcı olacaktır. Aşağıdaki 4 adımı takip ederek ilk piyano dersi heyecanınızdan keyif alın!

1- Piyano Öğretmeninizle Konuşun

Piyano derslerine başlamadan önce piyano öğretmeninizle konuşarak hangi kitaplardan eğitim alacağınızı ve piyano derslerinden önce hangi kitapları almanız gerektiğini sorun. Öğretmeninizle konuşurken notların alın ve öğretmeninize aklınıza takılan soruları sorun. Derslere ilk defa başlayacağınızdan dolayı soracağınız soruların hiçbiri gereksiz değildir bu nedenle çekingen olmamalısınız. Öğretmeniniz size rehberlik etmek ve yardımcı olmak için müzik kursunda bulunduğunu aklınızda çıkarmayın ve olabildiğince piyano öğretmeninizin bilgisinden faydalanmaya çalışın.

2- Ritim Duyunuzu Geliştirin

Müzik dinlerken tempoyu takip edin, elinizle ve ayağınızı yere vurarak ritim tutturun. Müzik dinlerken tempodaki ve notalardaki değişimi algılamaya çalışın. Bu şekilde tempoyu algılama yeteneğinizi ve ritim duyunuzu geliştirmenize yardımcı olacaktır.

3- Parmaklarınızı Güçlendirin

Bu egzersizi parmaklarınızı güçlendirmek için kullanın. İki elinizi masanın üzerine avuç içleri masaya değecek şekilde yatay bir biçimde masaya koyun. Her bir parmağınızı birbirinden bağımsız olacak bir biçimde yukarı doğru kaldırın.

Parmaklarınızı güçlendirmenin yanı sıra bu egzersiz koordinasyonunuzu artıracak ve el çabukluğu kazanmanıza yardımcı olacaktır. Parmaklarınızı güçlendirmenin diğer harika bir yolu ise her bir parmağınızı avuç içine hızlı bir şekilde hareket ettirerek güçlü bir ses çıkarmaya çalışmanız olacaktır.

4- Hedeflerinizi Yazıya Dökün

Kendinize piyano çalışmaları ile neyi başarmak istediğiniz ile ilgili kendinize zaman vererek düşünün. Çalmayı çok istediğiniz belli bir piyano parçası veya piyano stili mi var? Çılgın bir hedef olsa da en azından bir hedefinizi yazın. Hedeflerinizi yazmanız, hedeflerinizi daha gerçekçi ve erişebilir kılar. Başarmak istediğiniz hedefleri hatırlamanız açısından hedeflerinizi küçük kağıtlara yazarak piyanonuza yapıştırabilirsiniz.

Şimdi kendinize daha fazla mı güveniyorsunuz?  Piyano derslerine hazırlanmak için kendinize zaman vermeniz ilk piyano dersinizin mükemmel ve son derece akıcı şekilde geçmesini sağlayacaktır. Umuyoruz ki dersleriniz hayat dolu müzik sevgisini size aşılayacaktır!

Tags :
Share This :
Scroll to Top