Piyano tuşları ve müzik notaları

Notaların Yerlerini Nasıl Hatırımızda Tutalım?

Piyanoda hangi notanın nerede bulunduğunu nasıl çözeceğimizi artık biliyoruz. Bu güzel fakat bundan daha önemli şeyler de var.

Eğer siz artık piyanoda basit bir melodi de olsa notalarla herhangi bir parça çalmayı denediyseniz, şüphesiz anlamışınızdır ki notaların porte üzerindeki yerlerini öğrenmeniz gerekecek. Her zaman çizgileri saymak zor, itici ve çalışma arzusunu kaçırmaktadır.

Biz burada notaları nasıl öğreneceğimizi anlamaya çalışacağız, tabi ki notaların yerlerini kolay ve hızlı hatırlamamız gerektiğini de bileceğiz.

Bir nota kağıdı alıp üzerine bir sürü nota yazabiliriz veya birisinin bize notaları “ dikte “ edip yazmaya çalışabiliriz. Bu yöntemin önemli eksikleri var ve bu yöntemle çocuklara nota öğretebileceğiniz de çok şüphelidir.

müzik notalarıSonuçta piyanoda nota öğrenmek ne demek?  Ne elde etmeye çalışıyoruz? Biz yazılmış olan notayı gördüğümüzde klavyede hangi tuşa basmamız gerektiğini bilmemiz gerekmekte. Bunu aynı anda ( saniyesinde ) herhangi bir duraklama, gecikme, tutukluluk olmadan ve hiç düşünmeden yapma becerisini kazanmalıyız. Başka bir deyimle GÖZ – BEYİN – EL üçlüsünde güçlü bir bağ oluşması gerekmekte ( Notayı görüyorum – çalıyorum ). Bundan dolayı porte üzerine nota yazarak öğrenme yöntemi gerçekçi değildir, sadece Göz – Beyin ilişkisi çalışmakta. ( Notayı görüyorum – söylüyorum veya işitiyorum – yazıyorum. ) Fakat bizim ise çalmamız gerekiyor, ellerimizi harekete geçirmemiz gerekiyor.

Bu okumaya benziyor. Şimdi siz bu metni okurken her harf üzerinde düşünmüyorsunuz ki. Siz kelime ve cümleleri hiçbir zorluk çekmeden ve duraklamadan bütün olarak okuyorsunuz. Çocuklar okumayı öğrenirken önce harfleri öğreniyorlar ve hemen harflerden kelime kuramıyorlar, aynı durum notalar için de geçerlidir. Onun için notaları yazmak aynı harfleri öğrenmek gibidir. Bu arada nota ile  çalmaya  boşuna nota okumak denilmiyor.

Notaları  öğrenmek için iyi bir yöntem

Çocuklarınızın harfleri nasıl öğrendiklerini hatırlarsınız? Alfabeye göre öğrenmektedirler. Orada resimlerin olması tesadüf değil. Çocuk “ A “ sembolün  A harfi olduğunu nasıl hatırlasın. Çocuk orada at resmini görüyor ve hatırlıyor ( Göz – Beyin ilişkisi kalıcı olarak oluşmakta ) Daha sonra mesela resimdeki at unutuluyor ( belki de hatırlanıyor ) fakat harf ve ses hatırlanıyor.

Notaları hatırınızda tutmanız için benzer bir şey kullanmanızı öneriyoruz. Hatırınızda kalacak kısa neşeli şarkılar seçebilirsiniz. Her şarkıda farklı oktavlarda çalınan tek bir nota kullanılmakta. Bu şarkıları hatırlamak için ve ilk başlangıç seviyesinde olduklarından kolaylıkla herkes tarafından çalınabilirler. Belki bu şarkıların metni fazla entelektüel olmayabilir, melodi tarzları düşük olabilir, fakat bu yöntem iyi çalışıyor. Bu bir nevi müzik alfabesidir.

Nota öğrenmek istiyorum, ne yapmalıyım?

Öğretmenimizin önerileri ve sizin araştırmalarınız doğrultusunda yukarıda bahsettiğimiz basit melodi notalarını alarak piyano başına oturunuz, bu melodileri çalarak söylemeye çalışınız.

Önemli uyarı! Devamlı klavyeye bakmayınız!  Kitaptaki Yazılı notalara bakmalısınız. Notalar gerçekten sadece böyle öğrenilir.  İlk başlarda tabi ki basmanız gereken notayı bulmak için, « nişan almanız »  gerekli olabilir. Fakat sürekli klavyeye bakmamalısınız. Mutlaka şarkı söyleyiniz, sesiniz olmasa da söyleyiniz, şarkıların metni nota adlarını içermesi özelikle notaları hatırlamanıza yardımcı olmaktadır. Tabi ki siz sesinizle yüksek tonlara ulaşamayabilirsiniz, fakat en azından notaları « mırıldayınız » .

Bu yöntemin başka bir artısı daha var – siz sadece notaların yerlerini değil, nota seslerini de öğrenerek hatırınızda tutuyorsunuz. Eğer çok çalışmalar yaparsanız, notaları  « kulaktan » belirleyebileceksiniz (çıkartabilirsiniz ). Piyano eğitiminiz süresince bunun sizlere büyük faydaları olacaktır.

Scroll to Top