Piyano belki de iki kişi tarafından çalınan tek müzik enstrumanıdır, üstelik bir-bir ardına sırayla değil iki kişi aynı anda çalmakta. Geçmiş yüzyılların büyük bestekarları  iki kişi tarafından çalınan müzik eserlerini boşuna yazmamışlardır. Eğer siz iki kişiyseniz fakat enstruman bir tane ise ve birlikte bir şey çalmayı çok istiyorsanız, elinizde de uygun nota yoksa tek kişi için yazılmış olan müziği kolayca dört el çalmaya uyarlayabilirsiniz. Kural olarak müzik eserlerinin çoğu melodi ve eşlik kısımlardan oluşmakta – bundan dolayı sizin yalnızca o kısımları ayrı ayrı yazmanız ve kimin hangi partiyi çalacağı konusunda anlaşmanız gerekmekte.

Tabi ki siz kısa zamanda bir virtüöz gibi çalarak yakınlarınızı şaşırtmak isteyeceksiniz. Fakat piyano başında itişip kakışarak acele profesyonel düet görüntüsü vermeye çalışmayınız – birden hiçbirşey elde edemezsiniz, çünkü dört el çalmanın görünürdeki kolaylığı arkasında uzun saatler ciddi çalışmalar yatmakta.  Başlangıçta herbirinizin kendi partisini çalışmak için piyano başında geçireceği zamanı programlayınız. Metronomla çalışınız – bu şekilde eserin ritminden sapmamanız kolaylaşacaktır, ayrıca metronom size susların zamanını ölçmeniz için yardımcı olacaktır. Eğer siz kendi partinizi çalışırken, susları umursamamayı alışkanlık haline getirirseniz en basidinden siz ritmi bozmadan partnerinizle çalamayacaksınız, çünkü sizin sus zamanlarında diğer müzisyen kendi partisini çalacak.

Piyanoda 4 elle calmaNeticede eseri öğrendiniz, piyano başında yerinizi aldınız, herbirinizin önünde kendi notaları bulunmakta. Geriye en önemlisi kaldı – çalmak. Eğer eser tek piyanistin çalmasıyla başlarsa bu iyi – ikinci piyanist bu durumda gereken zamanda tempoya girmekte. Fakat eğer iki piyanistin aynı anda başlaması gerektiğinde ne yapılmalı? Bu durumda ilk zamanlarda size metronom yardımcı olacaktır, daha sonralarda ise siz aranızda bir işaretle ( başınızı eğilmeniz, göz işareti )  birlikte başlamaya alışacaksınız.

Dört el çalmada başka önemli bir husuz daha: melodinin her zaman eşlikten biraz daha güçlü çalınması gerekmekte. Çoğu zaman ikinci partiyi çalanlar yani eşlik çalanlar hata yapmaktalar, kendi ustalığını göstermek isterken gerektiğinden biraz daha güçlü çalmaktalar. Neticede eser bütün ilk “fikrini” kaybetmekte: baslar melodik hattın sesini bastırmakta ve melodi öylece güçlü alçak notalarda (tonlarda) kaybolmakta. Bundandır ki, dört el çalarak akraba ve dostlarınızı “şaşıtrmaya” karar verdiğinizde unutmayınız ki: o anda sizler solist değilsiniz, aksine, güzel ve armonik müzik yaratan iki partnersiniz.  

    

Tags :
Share This :
Scroll to Top