Parmakları kısa olanlar piyano çalabilirler mi ?

Parmakları kısa olanlar piyano çalabilirler mi?

Kısa parmaklar engel midir?

« Kısa parmaklı piyanist olmaz! » – Buna benzer bir şeyler işittiğiniz oldu mu? Nedense çoğu kişi zannediyor ki piyano çalmak mutlaka zor kompozisyonlar çalmak, akordların mümkün olduğu kadar fazla olması gerektiğini düşünürler. O veya bu notaya ulaşamadıkları ( kavrayamadıkları) zamanda moralleri çok bozuluyor ve hayallerini büyük çöp sepetine atmaktadırlar.
« Bütün suç benim kısa parmaklarımda! Eğer parmaklarım biraz daha uzun olsaydı her şey yapabilirdim! » – derler ekseriyetle bu sanatta uzun parmakların en önemli unsur olduğuna inananlar.

Gerçekten piyanistlerin parmakları uzundur. Fakat önemli bir gerçek de parmakların uzun olarak şekillenmesi piyano çalma sürecinde devamlı « antrenmanlar » neticesinde elde edilmektedir.
Parmaklarınızın biraz uzamalarına siz de yardımcı olabilirsiniz. Parmaklarınızın her birine ayrı – ayrı açma ( esnetme) egzersizleri yapmaya çalışınız. Mesela parmaklarınızı sırasıyla dikkatlice birbirinden mümkün oldukça fazla ayırınız ve bu pozisyonda 10 -15 saniye tutunuz. Bu egzersizleri düzenli olarak yapmanız halinde parmakları uzun olan kişilere kıyasla hiçbir eksiğiniz olmayacaktır. Ellerinizi kasmayınız, rahat (gevşek) tutunuz, göreceksiniz ki parmaklarınız gereken notalara kendileri ulaşacaktır.
Friedrich Chopin, Levon Oganezov, İgor Krutoy gibi isimleri biliyorsunuzdur. Bu bestecilerin mesela parmakları kısaydı, fakat onlara diğerlerinden daha kötü çalıyorlardı diyemeyiz. Belki Rahmaninov ’u çalamayabilirsiniz, zaten profesyonellerin tümü de Rahmaninov ’ u çalamayabilirler! Eğer siz kendiniz için, dostlarınız ve yakınlarınız için çalıyorsanız birçok mükemmel eseri daha basitleştirilmiş versiyonda bulabilirsiniz. Fakat eğer siz eserleri orijinal halleriyle hiçbir notayı kaçırmadan çalmak istiyorsanız size has kendi tekniğinizi « icat »etmeniz( uygun teknik geliştirmeniz )gerekecektir. Eğer müzik okulunda ders alıyorsanız, öğretmeniniz kendi bilgilerini size aktaracaktır, daha fazlasını yapmanız için size de vazife düşmektedir. Zorluklardan korkmayınız, bu o kadar enteresan ki!
Buna ihtiyacınız olduğunu, çok büyük arzunuz olduğunun bilincine varınız – o takdirde dersleriniz de hafif ve zevkli geçecektir. Ne de olsa « ayakları engel olan » kötü dansçılar belki olabilir, fakat emin olunuz, ki hiç bir şeyin engel olmadığı iyi piyanistler mevcuttur! Başarılar!

Scroll to Top