Sporda olduğu gibi balede de önce kasların ısınması, yani kaslara birazdan ne yapılacağının haberinin verilmesi ve onların hazırlanması sağlanmalıdır Bir merdiven çıkılacağı zaman önce birinci basamaktan başlamak gerekir, ilk adımda son basamağa ulaşmak mümkün değildir. Balede kasların yavaş yavaş ısınması ve birazdan yapılacak danslara hazırlanması gerekir. Isınma hareketlerini yapmadan dans etmeye başla lir sa kaslarda tutpiıa, kasılma ve ağrı oluşur.
İlk önce ayaktayken kollar çalıştırılıp Port de bras (por dö bra) denilen bu alıştırmaları yaparken ayaklar altıncı veya yedinci pozisyondayken kollar yana, sonra önden yana ve arkaya götürülür. Ardından baş dize değecek şekilde öne eğilinir ve yeri tutmaya çalışılır.
Sonra yere sırtüstü yatarak bacaklar uzun ve gergin dururken ayak uçlar geriye doğru çekilir; bu harekete flex  denilmektedir . Sonra ayak parmakları ileriye itilir ve ayak parmak ucuna kadar iyice gerilir, parmak uçları yere değ dirilmeye çalışılır.

Sonraki aşamada bacaklar dizlerden yana doğru bükülür. Ayaklar önce serbest, sonrada point durumunda olmalı ve dizler yanda tutulmalı, olabildiğince yere değmelidir. Böylece balenin en önemli ikinci alıştırması yere yatarken yapılmış olunur. Daha sonraki çalışmalarda barda ve ortada da yapılacak olan bu temel harekete plie (pliye,) denilmektedir.
Bundan sonraki aşamada yüzüstü dönülür, önce bacaklar düzken ayaklara fleks ve point yaptırılır. Sonra bacaklar dizden kırılıp ayaklar pointte iken popoya değdirilmeye çalışılır.
Ardından yine yüzüstü yatarken bacaklar dizden kırıp yana çekilir ve ne kadar çekebileceği denenir, giderek daha fazla yapılmaya çalışılır . Ardından da yüzüstü yatarken bacaklar yana açılarak germe hareketi yapılır.

Bacakları barda veya yerde açarak germe ve esnetme hareketleri, ders sırasında hareketleri daha kolay yapmanızı sağlar . Biraz zorlayınca nereye kadar bacaklarınızı yükseğe kaldırabileceğinizi, ne kadar açabileceğinizi görecek-siniz. Birkaç dersten sonra tekrar denerseniz farkı görürsünüz.
Son olarak da ısınma tandüsü yapılır, yani ayaktayken bacaklar gergin şekilde öne, yana ve arkaya uzatılır

Isınma için yapılan yer barı hareketleri seviyenize ve vücudunuzun esnekliğine göre daha da çeşitlendirilebilir.

Tags :
Share This :
Scroll to Top