Bir zamanlar piyano kursuna gidiyordunuz. Piyano çalmayı da bir yere kadar öğrenmiştiniz. Fakat kursa gitmek sizi sevindirmiyor, Içinizde güzel duygular yaratmıyor. Derslerde deyim yerindeyse “işkence” gibi geçiyordu. Ve işte birkaç yıl sonar sıkça içinizde müzük çalışmalarına tekrar başlama isteği belirmekte. Bildiklerinizi hatırlamayı. Yeni birşeyler öğrenmeyi arzu etmektesiniz.

Eğer piyano çalmayı unutmuşsanız nasıl haraket etmelisiniz? Eğer teoriyi unutmuşsanız, ve parmaklarınız uzun zamandır tuşlara dokunmamışsa ne yapmalısınız? Yapacak tek şey – nasıl çaldığınızı hatırlamanız.

İlk bakışta bu sorunaşılamayacak gibi görünmekte, fakat inanınız bu sadece ilk bakışta böyle görünmekte. Eğer siz piyano çalmayı gerçekten hatırlamak istiyorsanız, bu artık işin yarısı yapılmış demektir! Ve maksimum programı uygulamanın tam zamanı demektir! 

İlk başta parmak tekniğiniz tekrar kazanmanız gerekmekte, pek de kolay olmayan bu işte size en çok gamlar yardımcı olacaktır. Daha basit parçalarla başlamanız gerekmekte. Daha sonar tekniği zorlaştıracak parçalara geçiniz. Ondan sonra etüdlere geçebilirsiniz.

Sabırlı olunuz! Kendinizi parmaklarınız hemen anında “koşacaklarmış” şeklinde kanalize etmeyiniz. Bu sizden maksimum sabır ve gayret  isteyen çok uzun ve zorlu bir süreçtir.

Bu çalışmalardan sonra gam ve etüdlerden sevdiğiniz parçalara geçme zamanı gelmiş demektir. İlk başta zor eserlerle başlamanıza değmez. Daha kolay ve basit parçayla başlamanızda fayda var. Her iki elinizle ayrı ayrı çalışmalarla başlayınız. Her şeyin yolunda gittiğini hissettiğinizde korkmadan birleştiriniz ve iki elle çalmaya başlayınız.

Piyano derslerine tekrar başlama

Eğer durum çok “vahim” ise ve siz hangi notanın nerede olduğunu bile hatırlamıyorsanız her şeyden önce teoriyi tekrarlayınız . İlk anlarda notaların adlarını üzerlerine yazsanız bile olur, bu size daha çabuk öğrenmeniz ve hatırlamanız için de yardımcı  olabilir.

Mutlaka metronom edininiz. İlk başlarda belki işinize  yaramayabilir, fakat daha sonra  zor parçalarda tempoyu kaybetmemeniz ve ritim duygusunu korumanız için çok faydalı olacaktır.

Devamlı notaları okuyarak çalmaya çalışınız, en azından her elinizi ayrı çalıştırdığınızda. Elde ettiklerinizle yetinmeyiniz. En önemlisi de kendiniz için yeni birşey keşfetmekten korkmayınız, bu unutulmuş eski bir şey olsa bile!

Tags :
Share This :
Scroll to Top